Pecha Kucha (czytaj pe-czak-cza) wymyślili w 2003 roku Astrid Klein i Mark Dytham - architekci z Tokio. Nazwa dosłownie oznacza gadu-gadu. Podczas Pecha Kucha Night swoje projekty i pomysły prezentują artyści z różnych dziedzin kreatywnych; architekci, projektanci, graficy, fotograficy, malarze, miejscy aktywiści, kolekcjonerzy, ludzie pełni ciekawych pomysłów. Wedle zasad imprezy, podczas wieczoru prezentuje się zwykle 14 twórców, których łączy magiczna formuła prezentacji 20×20. Każda prezentacja składa się z 20 slajdów, każdy slajd jest wyświetlany przez 20 sekund. Całość trwa 6 minut 40 sekund. Prezentacja, poprzez swoją formułę jest żywa, dynamiczna i nie skazuje odbiorcy na nudę.
Skąd pomysł by taką imprezę zorganizować w Białymstoku?
- Brałam z koleżanką udział w Pecha Kucha w Warszawie i to nas zainspirowało, by przenieść tą ideę na podlaski grunt - powiedziała Justyna Rukieć, jedna z organizatorek imprezy.By Pecha Kucha mogła odbyć się w danym miejscu, trzeba poprosić o zgodę głównego, japońskiego pomysłodawcę imprezy. Organizatorom białostockiej edycji udało się je otrzymać.
Podczas pierwszej Pecha Kuchy na Węglowej zaprezentuje się 12 pozytywnie zakręconych osób, które m.in pokażą: projekt socjologiczny, rysunek, fotografię, sztuki teatralne, a nawet projekt medyczny.
Obecnie Pecha Kucha odbywa się cyklicznie w ponad 300 miastach świata. Od 20 listopada dołącza do nich Białystok. Pecha Kucha będzie się odbywać cyklicznie w magazynach Centrum Węglowa cztery razy w roku.
Organizatorami Pechy w Białymstoku są: Jagoda Gosk, Justyna Rukieć, Gaweł Tyrała, Oskar Kajewski oraz Fundacja m.i.a.s.t.o. Białystok
Początek imprezy o godz. 19.30. Wstęp wolny. Patronujemy wydarzeniu.