Otwiera się coraz mniej firm. Zauważono jednak inny zaskakujący trend

2025.02.18 11:10
Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii w 2024 roku otartych zostało około 289 tys. jednoosobowych firm, czyli aż o 4,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów powodem mogły być m.in. rosnące obciążenia finansowe i niepewność gospodarcza. Zauważono też inny, ciekawy trend.
Otwiera się coraz mniej firm. Zauważono jednak inny zaskakujący trend
Fot: pixabay.com

W minionym roku do rejestru CEIDG wpłynęło 288,7 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. W 2023 roku powstało 302 tys. takich firm. Mimo to zdaniem ekspertów sytuacja jest w miarę stabilna, chociaż może wydawać się inaczej. 

– Spadek o kilka procent w obecnej sytuacji gospodarczej jest czymś zgoła normalnym, dla mnie nie stanowi zaskoczenia. Część małych firm upada, a w ich miejsce przychodzą nowe. Tak dzieje się w różnych krajach, w tym w Polsce – komentuje prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i były wiceminister finansów.

Przedsiębiorcy mają sporo obciążeń, które mogą zniechęcać do prowadzenie firmy

Grzegorz Kostrzewa z kancelarii restrukturyzacyjnej ProPrawni zwraca uwagę na wzrost płacy minimalnej i większe składki na ZUS, co jest sporym obciążeniem dla przedsiębiorców. Z tego powodu, wiele osób szuka innych form zarobkowania. 

– Najwięcej nowych jednoosobowych firm powstaje w usługach, bo tam rynek najbardziej rotuje, tj. sporo podmiotów się zamyka, ale też dużo się otwiera. Stąd sektory związane bezpośrednio z usługami mają tutaj najwyższą konwersję – dodaje mec. Łukasz Goszczyński.

W ubiegłym roku najwięcej jednoosobowych działalności gospodarczych zostało założonych w województwie mazowieckim – 28,8 tys., wielkopolskim – 16,5 tys. oraz małopolskim – 16,3 tys. Najmniej w opolskim – 3 tys., podlaskim – 4,1 tys. i świętokrzyskim – 4,4 tys. Co ciekawe, najwięcej wniosków było z tzw. pustym polem, czyli bez określonego województwa wykonywania działalności – 125,9 tys. (rok wcześniej – 126,6 tys.). 

– Największa liczba wniosków zarejestrowanych w woj. mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim wynika z koncentracji biznesu, infrastruktury oraz ludności w tych regionach. Z kolei dane dotyczące opolskiego czy podlaskiego odzwierciedlają niższą gęstość zaludnienia oraz mniej rozwinięte lokalne rynki pracy. Wysoka liczba wniosków z pustym polem może świadczyć o wzroście popularności działalności online, której lokalizacja nie jest kluczowa i pozwala na oszczędność – zaznacza Grzegorz Kostrzewa.

Coraz więcej firm wznawia działalność

Co ciekawe, zauważono, że w minionym roku wiele firm wznowiła swoją działalność. W 2024 r. do rejestru CEIDG wpłynęło aż 1906 tys. takich wniosków. To o 7,4% więcej niż w 2023 roku,

– Wzrost o 7,4% rdr. wskazuje na aktywizację gospodarczą oraz powrót przedsiębiorców na rynek. Często jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w niektórych sektorach, takich jak budownictwo czy transport. Nie musi to jednak oznaczać trwałej poprawy warunków prowadzenia biznesu, a raczej konieczność podjęcia działań zarobkowych w obliczu rosnących kosztów życia – uważa Kostrzewa.

Zdaniem niektórych ekspertów wzrost wznowionych biznesów może też świadczyć o, że część przedsiębiorców zauważyła bardziej sprzyjające warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.

– Mamy nową sytuację w postaci większego dopływu środków unijnych, które są w dyspozycji samorządów. To jest coś pozytywnego. Dopływ środków z KPO koreluje ze zwiększeniem popytu na dobra produkowane między innymi przez małe przedsiębiorstwa. Ponadto słyszymy o propozycjach w sprawie cen energii, które w Polsce są wciąż wysokie i stanowią duże obciążenie dla firm – stwierdza prof. Gomułka.

Specjaliści uważają, że liczba zakładanych firm w najbliższym czasie powinna utrzymać się na stałym poziomie lub odrobinę wzrosnąć. Wszystko jest jednak uzależnione od polityki gospodarczej rządu, inflacji oraz zmian w prawie pracy. Zdaniem ekspertów najwięcej jednoosobowych działalności zostanie założonych w takich branżach jak: IT, e-commerce, usługi i logistyka.

JK
24@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1535 osób online