Od stycznia wprowadzono zmiany w niektórych emeryturach. Na czym będą polegać?

2024.01.10 18:21
Od stycznia zaszły zmiany, które dotyczą emerytur pomostowych. Warto wiedzieć, czego będą dotyczyć.
Od stycznia wprowadzono zmiany w niektórych emeryturach. Na czym będą polegać?
Fot: pixabay.com

Od stycznia zmieniają się przepisy dotyczące emerytur pomostowych. Od nowego roku ze świadczenia mogą korzystać osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r. Wcześniej takiej możliwości nie było.

Osoby urodzone po 1948 r., które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą ubiegać się o emeryturę pomostową. Aby ją otrzymać, muszą spełnić łącznie kilka warunków. Pierwszym z nich jest wiek, który wynosi 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. Drugim warunkiem jest odpowiedni staż pracy (okres składkowy i nieskładkowy) wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i co najmniej  25 lat w przypadku mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ponadto trzeba również spełnić warunek  wykonywania prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 31 grudnia 2008 r.  przez co najmniej 1 dzień - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Komu przysługuje emerytura pomostowa?

Prawo do tzw. pomostówki mają też ci, którzy nie wykonywali po 31 grudnia 2008 r. prac "w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeżeli na dzień 1 stycznia 2009 r. miała wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wyłącznie takiego rodzaju, które zostały wymienione w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych oraz spełniła pozostałe warunki wymagane do przyznania świadczenia". 

Od tego roku przyszli emeryci nie muszą już udowadniać, że pracowali w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r. Warto wiedzieć, że mogą podjąć takie zatrudnienie nawet dopiero po 31 grudnia 2008 r. 

Dzięki zmianie przepisów szacuje się, że tylko w tym roku, na emeryturę pomostową będzie mogło przejść nawet 7,3 tys. osób, w 2029 r. – 4,0 tys., a w 2033 r. – 4,8 tys. - wyjaśnia rzeczniczka ZUS.

Praca w szczególnych warunkach, czyli jaka?

Za pracę w szczególnych warunkach uznaje się taką, która wiąże się z czynnikami ryzyka, np. prawdopodobnym trwałym uszkodzeniem zdrowia wraz z wiekiem. Zalicza się do tego np. prace pod ziemią, prace na wodzie i pod wodą, prace w powietrzu, czy bardzo ciężkie prace fizyczne.

Z kolei prace o szczególnym charakterze to te, które wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej. Zaliczają się do nich m.in. takie zawody jak: górnik, hutnik, rybak morski, kierowca autobusu bądź trolejbusu, motorniczy tramwaju, ratownik medyczny czy pracownik w domu opieki społecznej nad osobami psychicznie chorymi.

Rzeczniczka ZUS przypomina też, że od 2024 r. zmieniły się również zasady dorabiania do emerytur pomostowych. 

- Świadczenie będzie zawieszone bez względu na wysokość dodatkowego przychodu, jeśli uprawniona do niego osoba podejmie pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie tylko na podstawie umowy o pracę, lecz także umowy cywilnoprawnej, do której zaliczamy umowę zlecenia - mówi Krupicka.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1771 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39