O doświadczeniu wojny. Muzeum Wojska w Białymstoku realizuje nowy projekt [WYWIAD]

2024.06.06 07:48
Muzeum Wojska w Białymstoku prowadzi nowy projekt edukacyjny o nazwie "Młodzieżowy teatr włączający". Realizowany jest z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. O inicjatywie opowiada koordynatorka, Ewelina Sarosiek.
O doświadczeniu wojny. Muzeum Wojska w Białymstoku realizuje nowy projekt [WYWIAD]
Fot: Piotr Ejsmont

"Młodzieżowy teatr włączający" to połączenie edukacji i teatru. Skąd wziął się pomysł na realizację takiego projektu?

Ewelina Sarosiek: Muzeum od dawna współpracuje z ośrodkami i szkołami zajmującymi się opieką nad osobami niepełnosprawnymi. Do tego mamy za sobą wiele projektów edukacyjnych i kulturalnych, w które angażujemy dzieci i młodzież niepełnosprawną. To jest fantastyczna grupa zaangażowanych odbiorców. W muzeum często sięgamy też po różne środki i metody animacji, często nieoczywiste jak na naszą instytucję. Ze sztukami teatralnymi wcześniej mieliśmy już do czynienia, jednak nie tak pełnowymiarowo.

Nie każdy decyduje się na taką współpracę. Wy jednak z zaangażowaniem podjęliście się pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Czy było to dla was wyzwaniem?

Każdy projekt jest wyzwaniem, niezależnie z jakimi odbiorcami i partnerami się współpracuje. Każdy projekt jest na swój sposób inny. Przy tym projekcie najbardziej wymagające jest od nas to, że mamy bardzo zróżnicowaną poznawczo grupę. Jedne dzieci chętnie wchodzą w każdą zaproponowaną przez nas aktywność, inne nie. To też jest cel projektu: włączyć, ale z poszanowaniem każdego indywidualnie. Dać przestrzeń do tego, aby każdy odnalazł taki element działania, w którym się odnajdzie i będzie mógł rozwijać swój potencjał. Satysfakcją dla nas jest to, że młodzież przychodzi na warsztaty, że na nas czekają i wychodzą ze spotkań z uśmiechem. Podopieczni nie mogą się doczekać spektaklu i wyjazdów. Chcą podzielić się ze wszystkimi swoją pracą.

I podzielą się efektem finalnym już niebawem. Pierwszy etap projektu jest już za wami.

Właśnie odbyły się ostatnie z zaplanowanych warsztatów historyczno-teatralnych. Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kikolskiego w Białymstoku miała okazję być na dwóch warsztatach historycznych w Muzeum Wojska w Białymstoku. Uczniowie rozmawiali o konfliktach przeszłych i tych współczesnych. Podczas spotkań uczestnicy zastanawiali się nad przyczynami i skutkami konfliktów wojennych, zarówno dla państw, jak i ludzi. Próbowali odpowiedzieć na pytania dlaczego wybuchają wojny? Czy zawarcie pokoju zawsze oznacza koniec wojny dla zwykłych ludzi?

Warsztaty teatralne to spotkania z osobami na co dzień związanymi z Akademią Teatralną: Paula Czarnecka, Dorota Baranowska, Karolina Czarnecka i Maria Żynel. Pod ich okiem młodzież z SOSW została wprowadzona w tajniki tańca współczesnego oraz kontakt improwizacji, zmierzyli się z tworzeniem autorskich tekstów piosenek, poznali techniki lalkowe i otrzymały przestrzeń do artystycznego tworzenia. Efekty pracy warsztatowej (np. powstałe etiudy, ruchy sceniczne, wypowiedzi) młodzieży posłużą do zbudowania scenariusza działania performatywnego jako finałowego spektaklu. I to właśnie będzie się działo od czerwca do sierpnia, aby we wrześniu ponownie z uczniami rozpocząć pracę. Spektakl będzie wystawiany na przełomie września i października w Augustowie, Mońkach, Gródku i Białymstoku.

Może uchylimy rąbka tajemnicy na temat spektaklu finałowego?

Cały projekt realizowany jest wokół tematu wojny. W trakcie spektaklu będziemy pokazywać czym może być konflikt, jak do niego dochodzi, ale też w jaki sposób możemy dojść do zgody. Będziemy dzielić się własnymi emocjami i przemyśleniami, ale zaangażujemy również widzów spektaklu do podzielenia się własnymi refleksjami.

Planujecie kontynuację tego projektu w następnych latach?

Projekt "Młodzieżowy teatr włączający" realizowany jest w ramach Programu Kultura Dostępna dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dlatego na ten moment nie przewidujemy kontynuowania tego projektu jeden do jednego, ale zakładamy kolejne działania z osobami niepełnosprawnymi oraz na pewno będziemy czerpać z wypracowanych metod i doświadczeń.

Próby do spektaklu finałowego odbędą się we wrześniu. Spektakl zostanie zaprezentowany na przełomie września i października tego roku. Po ostatnim przedstawieniu odbędzie się piknik integracyjny, który będzie okazją do wymiany doświadczeń i odczuć związanych z projektem.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym projektu.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1511 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39