Nowy urlop w Kodeksie Pracy 2022

2022.02.18 11:53
Przed kilkoma dniami do konsultacji społecznych przekazany został projekt zmian w Kodeksie pracy. Dotyczy urlopu opiekuńczego. Nowe przepisy mają obowiązywać już od sierpnia.
Nowy urlop w Kodeksie Pracy 2022
Fot: pixabay.com

Będzie pięciodniowy urlop opiekuńczy

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od sierpnia wejdą w życie zmiany w Kodeksie Pracy. Ich celem jest dostosowanie obowiązującego w Polsce prawa do unijnych dyrektyw. Nowością ma być urlop opiekuńczy. Pracownik będzie miał prawo do skorzystania z niego do 5 dni w roku kalendarzowym. Będzie on przyznawany, by móc zapewnić opiekę nad członkiem rodziny - dziecku, małżonkowi czy rodzicom, którzy ze względów medycznych wymagają znacznego wsparcia.

Urlop opiekuńczy ma być przyznawany na dni, które są dniami pracy osoby wnioskującej. Trzeba jednak pamiętać, że będzie on nieodpłatny, to znaczy, że nie dostaniemy za niego wynagrodzenia. Wlicza się jednak do okresu zatrudnienia, więc nie traci się uprawnień pracowniczych za ten czas.

Jak dostać urlop opiekuńczy? Pracownik będzie musiał złożyć wniosek maksymalnie 3 dni przed chęcią skorzystania z niego. W dokumencie muszą być zawarte takie informacje jak: imię i nazwisko osoby, którą wymaga wsparcia ze względów medycznych i którą będzie opiekował się wnioskodawca, stopień pokrewieństwa oraz przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki.

Uzasadnieniem wprowadzenie takiego urlopu przez państwa członkowskie Unii Europejskiej jest fakt, że społeczeństwo się starzeje, przez co wzrasta zapotrzebowanie na opiekę.

Będzie też można skorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej

Kolejną zmianą będzie zwolnienie od pracy w wyniku siły wyższej. Można będzie z niego skorzystać maksymalnie przez 2 dni (lub 16 godzin) w roku kalendarzowym. Zwolnienie przysługuje w pilnych sprawach rodzinnych (spowodowane np.jakimiś problemami zdrowotnymi, wypadkiem itp. Za każdy wykorzystany dzień przysługuje jednak tylko połowa stawki wynagrodzenia.

Dłuższy urlop rodzicielski

Wydłuży się też urlop rodzicielski. W przypadku urodzenia jednego dziecka będzie wynosił 41 tygodni (do tej pory - 32 tygodnie), a w przypadku ciąży mnogiej - 43 tygodnie (były 34 tygodnie). Zarówno ojciec, jak i matka będą mieli gwarancję 9 tygodni urlopu, którego nie można będzie przenieść na drugiego rodzica.

Zwiększy się też wysokość zasiłku macierzyńskiego. Za cały okres urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 70%. Do tej pory przez pierwsze 6 tygodni wynosił 100%, a później 60% podstawy wymiaru zasiłku

Bardziej elastyczna organizacja pracy m.in. dla rodziców dzieci do ośmiu lat

Nowy projekt zakłada też wprowadzenie bardziej elastycznej pracy m.in. dla rodziców dzieci do lat ośmiu. Pracodawca będzie musiał pisemnie odmówić pracownikowi, jeśli nie zgodzi się na udzielenie pracy zdalnej lub zgody na indywidualny czas pracy. Obecnie takiego obowiązku nie ma. Do tego, przełożony nie będzie mógł takiemu pracownikowi zlecać bez jego zgody delegacji c, godzin nadliczbowych czy pracy w nocy. Obecnie takie prawa mają rodzice dzieci do lat 4.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1518 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39