Już 17 czerwca rusza pierwsza edycja festiwalu "Metamorfozy Lalek" w Białymstoku. Idea festiwalu to przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. Dlatego przez 8 dni - do 24 czerwca - białostockie sceny teatralne opanują profesjonalne teatry lalek, które zaprezentują najbardziej wartościowe zjawiska i najświeższe trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych.
Spektakle, spotkania i promocja książki
- Podczas festiwalu teatry zaprezentują spektakle w dużej mierze festiwalowe, a także premierowe - zapowiada Jacek Malinowski, dyrektor BTL-u. - Przyjadą do nas zespoły z całego kraju, a także z zagranicy.
Po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje się guru teatru lalek w Japonii - Miyako Kurotani z Theatre Genre: Gray, która po spektaklu opowie publiczności o współczesnym japońskim teatrze formy. Będzie też okazja, by zobaczyć wielokrotnie nagradzany spektakl "The Table" w wykonaniu Blind Summit Theatre. Z dalekiej Hiszpanii odwiedzi nas El Patio Teatro, a z Niemiec przyjadą: Theater Des Lachens oraz zaprzyjaźniona z Białostockim Teatrem Lalek grupa Figurentheater Wilde & Vogel. Na Festiwalu nie zbraknie też naszych sąsiadów z Grodna (Teatr Lalek w Grodnie) i Wilna (Teatr LELE).
Wystąpią także absolwenci białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej. Swój udział potwierdzili m.in. Robert Drobniuch z Teatrem "Kubuś" z Kielc czy Konrad Dworakowski z Teatrem "Pinokio" w Łodzi. Ponadto ze swoimi spektaklami Białystok odwiedzą: Wrocławski Teatr Lalek, Teatr "Baj Pomorski" z Torunia” oraz Teatr "Maska" z Rzeszowa.
Białystok godnie reprezentować będą: Grupa Coincidentia, Teatr Papahema, Teatr Figur Widmak, studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz gospodarz Festiwalu - Białostocki Teatr Lalek, w wykonaniu którego zobaczymy spektakle: "Biegun", "Texas Jim", "Jaśniepanienka" oraz "Montecchi i Capuleti".
Ponadto odbędą się spotkania z ciekawymi osobowościami teatru poświęcone dramaturgii teatrów lalek dla dorosłych, promocja książki "Nasz BTL. Festiwale" oraz wystawa fotograficzna "Metamorfozy współczesnego teatru lalkowego dla dorosłych". Podsumowaniem imprezy będzie debata na temat ewolucji teatru lalkowego z udziałem uznanych krytyków teatralnych.
Wstęp jest bezpłatny
Na realizację Festiwalu BTL pozyskał środki z Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tym dotacjom, wstęp na wszystkie spektakle będzie bezpłatny. Niemniej jednak obowiązują bilety wstępu. Wejściówki można rezerwować od 1 czerwca telefonicznie (tel. 85 742 50 33) lub osobiście w kasie Teatru. Zarezerwowane wejściówki należy odebrać w dniach 8-12 czerwca. Obowiązuje zasada, że jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki na jeden spektakl. Wejście na spektakl z wejściówką będzie możliwe do 15 minut przed spektaklem, później wejściówki tracą ważność.
Portal BiałystokOnline patronuje festiwalowi.
anna.d@bialystokonline.pl