150 dzieci z woj. podlaskiego zostanie bezpłatnie przebadanych dermatoskopem pod kątem zmian skórnych. Badania odbędą się w ramach projektu "Bezpieczne dziecko – badamy zmiany".
Wśród badanych są podopieczni Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, pacjenci Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku oraz dzieci pracowników PZU (akcja sfinansowana ze środków Fundacji PZU).
Nowotwory złośliwe skóry stanowią najliczniejszą grupę nowotworów złośliwych u ludzi rasy białej i od wielu lat znajdują się na piątym miejscu na liście największych problemów onkologicznych. U dzieci złośliwe zmiany nowotworowe skóry występują rzadko, jednak w ostatnich latach zwiększa się liczba chorych małoletnich pacjentów. Najczęstszym nowotworem skóry występującym w populacji dziecięcej jest czerniak. Rozwija się głównie na skutek działania promieniowania słonecznego i czynników chemicznych, nie można jednocześnie wykluczyć podłoża genetycznego.
- Czerniaki u dzieci, w zależności od czasu ujawniania się, są klasyfikowane w dwóch grupach:
o początku przed okresem dojrzewania i po okresie dojrzewania – mówi dr hab. Katarzyna Muszyńska-Rosłan z Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku.
W Polsce najczęściej badaniom profilaktycznym skóry z użyciem dermatoskopu poddaje się osoby
dorosłe. Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji "Pomóż im", którzy realizują przedsięwzięcie, wprowadzenie profilaktycznego badania skóry pod kątem zmian nowotworowych u dzieci ma kilka istotnych znaczeń - pozwala na wczesną diagnozę, wyeliminowanie niepotrzebnych interwencji chirurgicznych, ale też ma wymiar edukacyjny. Jest to budowanie świadomości zdrowotnej u małych pacjentów i ich rodzin oraz oswajanie ich z badaniami profilaktycznymi, którym powinni poddawać się przez całe życie.
Badania w ramach projektu potrwają do końca listopada.
dorota.marianska@bialystokonline.pl