Niedziela Palmowa w katedrze białostockiej. Nie zabrakło nawiązań do zbrodni katyńskiej

2025.04.14 10:00
Podczas liturgii Niedzieli Pamowej metropolita białostocki abp Józef Guzdek zaapelował o modlitwę i wzajemne przebaczenie.
Niedziela Palmowa w katedrze białostockiej. Nie zabrakło nawiązań do zbrodni katyńskiej
Fot: Archidiecezja Białostocka

Arcybiskup nawiązywał do zbrodni katyńskiej

Tegoroczna Niedziela Palmowa (13 kwietnia) przypadła w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Podczas homilii metropolita białostocki podkreślił, że u podstaw zarówno niesprawiedliwego wyroku na Jezusa, jak i zbrodni katyńskiej, leżały kłamstwo, lęk przed opinią publiczną oraz podporządkowanie się interesom politycznym.

- Wymieniając nazwy miejscowości: Ostaszków, Kozielsk, Twer, Charków, Miednoje, Bykownia, Katyń…, przywołujemy na pamięć ogrom cierpienia i niesprawiedliwości; przypominamy o kaźni, jakiej doznali oficerowie Wojska Polskiego, Policji Państwowej oraz innych służb mundurowych II Rzeczpospolitej, a także pomordowanych urzędników państwowych, duchownych różnych wyznań, naukowców i literatów. Naszym obowiązkiem jest pamięć i modlitwa za tych, którzy Polsce pozostali wierni do końca – mówił abp Józef Guzdek.

Metropolita przypomniał, że zbrodnia katyńska była przez dziesięciolecia ukrywana przez rządy światowe, a prawda o niej z trudem przebijała się do świadomości publicznej.

- Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość – powiedział św. Jan Paweł II. Dziś, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, gdy rośnie napięcie i niepokój w Europie, nie możemy pozostawać bierni. Potrzeba usilnej modlitwy o pokój. Potrzeba też dialogu i wzajemnego przebaczenia. Trzeba koniecznie budować na prawdzie, nie zaś na wzajemnej walce podszytej kłamstwem i uwodzeniem - podkreślał. - Niech nam nie zabraknie odwagi, aby nas nikt nie oskarżył, nawet po upływie wielu lat, że zachowaliśmy się jak Piłat i jego następcy.

Przed udzieleniem błogosławieństwa abp Guzdek zwrócił uwagę, że choć opis Męki Pańskiej ukazuje dramat ludzkiej słabości, pojawiają się w nim także postacie pełne dobra – Matka Boża, Weronika, Szymon z Cyreny czy Józef z Arymatei.

Arcybiskup dziękował wiernym za eucharystyczną wspólnotę i zachęcał do uczestnictwa w Triduum Paschalnym, szczególnie w adoracji Krzyża w Wielki Piątek.

Rozpoczyna się Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa, nazywana także Niedzielą Męki Pańskiej, rozpoczyna Wielki Tydzień -najważniejszy okres w roku liturgicznym chrześcijan.

Podczas liturgii tego dnia wierni biorą udział w procesji z palmami, a następnie uczestniczą w Mszy św., w czasie której odczytywana jest Ewangelia Męki Pańskiej. Dzień ten łączy w sobie radość i zapowiedź cierpienia – wprowadza w tajemnicę paschalną męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W naszym kraju Niedziela Palmowa to także czas bogatej tradycji tworzenia kolorowych palm, które są symbolem życia, nadziei i odradzającej się wiary.

MZ
24@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39