Chcą pokazać, że nauka nie musi być nudna. W czasie trwającej tydzień imprezy każdy - bez względu na wiek i zainteresowania - znajdzie coś dla siebie.
Dla umysłów ścisłych i humanistów
Młodzież będzie miała szansę samodzielnie wykonać doświadczenia z fizyki i chemii w laboratoriach i pogłowić się nad matematycznymi łamigłówkami. Miłośnicy komputerów zgłębią tajniki grafiki, informatyki i symulacji. Zmierzą się również w konkursie gier.
Będzie też wiele propozycji dla wielbicieli historii, architektury czy przyrody. Nie zabraknie porad z zakresu m.in. zdrowego odżywiania, makijażu, asertywności, komunikacji w grupie czy dobrej prezentacji. W ofercie kulturalnej wyróżnia się natomiast spotkanie z twórcami animacji "Piotruś i wilk" nagrodzonej Oscarem (piątek, 30 maja, godz. 15, Uniwersytet w Białymstoku, plac Uniwersytecki 1, aula).
Nie tylko uczelnie
Po raz pierwszy w historii festiwalu obok uczelni wyższych publicznych i niepublicznych biorą w nim udział muzea, teatr, parki narodowe, książnica i organizacje pozarządowe - razem 34 instytucje. To zadecydowało o różnorodności programu. Ponadto w festiwalowych wydarzeniach będą mogli uczestniczyć nie tylko białostoczanie, ale również mieszkańcy Supraśla, Łomży i Suwałk.
Gospodarzem tegorocznej edycji jest Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, która obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. - Jesteśmy pierwszą uczelnią niepaństwową, która organizuje ten festiwal - mówił Anatoliusz Kopczuk, prorektor WSFiZ, w czasie uroczystego otwarcia. - Chcielibyśmy udowodnić, że nauka nie zamyka się w mądrych księgach. Można ją połączyć z zabawą i rozrywką - dodał.
Festiwal nabiera tempa. Jeszcze dziś kilka ciekawych propozycji, m.in. wystawa "Prawosławne cerkwie na starych pocztówkach" (godz. 16, sala refektarzowa Pałacu Archimandrytów w Supraślu), prezentacja na temat współczesnych badań Marsa (godz. 16, UwB, plac Uniwersytecki, sala 108a) i "Śpiewająca Polska" - koncert chórów (godz. 18, Aula Magna Pałacu Branickich). Wybrane jutrzejsze imprezy to: pokaz kronik filmowych z okresu PRL (godz. 10, aula Wydziału Prawa UwB, ul. Mickiewicza 1), wykład na temat symboliki cerkwi (godz. 16, sala refektarzowa Pałacu Archimandrytów w Supraślu), wystawa fotograficzna "Białoruś - miejsca i ludzie" (godz. 17, UwB, Wydział Filologiczny, hol). Na większość imprez (w tym wszystkie wymienione) wstęp jest wolny. Festiwal potrwa do niedzieli, 1 czerwca.