Najpierw należy złożyć odpowiednie dokumenty
Kto może liczyć na pracę? Przede wszystkim osoby, które nie ukończyły 35 lat, mają wyłącznie polskie obywatelstwo, nie były karane za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i korzystają z pełni praw publicznych. Kandydaci muszą też mieć średnie wykształcenie oraz posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych. Konieczne jest też pozytywne zaliczenie procedury kwalifikacyjnej.
Zainteresowani pracą powinni telefonicznie lub osobiście ustalić termin złożenie dokumentów. Zgłoszenia będą przyjmowane od czwartku (28.01) w godzinach 8.30-15.30 pod numerem telefonu: 85 714 56 56 do momentu odebrania zgłoszenia od 500 osób - dlatego trzeba się spieszyć. Aby się prawidłowo zarejestrować, należy podać imię, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, imię ojca oraz numer telefonu kontaktowego.
Podczas rozmowy telefonicznej zostaje wyznaczony termin, kiedy kandydat ma się zgłosić z kompletem dokumentów (są do pobrania na stronie internetowej Podlaskiej Straży Granicznej) do Sekcji Organizacji Naboru Wydziału Kadr i Szkolenia urzędującej przy ul. Bema 100. Osoba przyjmująca dokumenty sprawdzi je i poinformuje kandydata o przebiegu postępowania kwalifikacyjnego.
Zainteresowani pracą będą musieli dostarczyć m.in. podanie o przyjęcie do służby w Straży Granicznej, wypełniony kwestionariusz osobowy, kserokopię dowodu osobistego, świadectwo pracy i ew. książeczki wojskowej. Konieczne jest także przyniesienie kopii: aktualnego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, odpisu skróconego aktu urodzenia oraz aktu małżeństwa.
Procedura kwalifikacyjna
Kandydaci, którzy złożą odpowiednie dokumenty i spełnią wszystkie wymogi, zostaną zaproszeni na wstępną rozmowę kwalifikacyjną. Następnie odbędzie się postępowanie sprawdzające określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Zainteresowani pracą w straży będą musieli przejść testy psychologiczne i badania psychofizjologiczne (przeprowadza je komórka organizacyjna Komendy Głównej Straży Granicznej). Na koniec pierwszego etapu zostaje wystawiona ocena kandydata opinia, które dopuszczają go bądź nie do kolejnej części rekrutacji.
Następnie chętnych do pracy czekają egzaminy, które składają się z: testów pisemnych z wiedzy ogólnej i znajomości języka obcego, testu sprawności fizycznej oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Co ważne, zdobycie 0 punktów z któregokolwiek z nich uniemożliwia kandydatowi udział w dalszym procesie rekrutacyjnym. Ci, którzy zdobędą wymaganą liczbę punktów, zostają skierowani do komisji lekarskiej w celu uzyskania orzeczenia o zdolności fizycznej i psychicznej do służby.
Na koniec kandydat zostanie pisemnie powiadomiony o zakończeniu postępowania i o jego wyniku.
justyna.f@bialystokonline.pl