Muzeum Pamięci Sybiru wspiera Ukraińców

2022.05.16 14:18
"Wspólne dziedzictwo wolności. Razem dla Ukrainy" to cykl działań, przygotowanych przez Muzeum Pamięci Sybiru wspólnie ze specjalistami z Ukrainy, który ma na celu dokumentować to, co się dzieje obecnie w Ukrainie, ale także ma wspierać osoby z Ukrainy, przebywające w Białymstoku.
Muzeum Pamięci Sybiru wspiera Ukraińców
Fot: Anna Kulikowska
Grupa z Ukrainy w Muzeum Pamięci Sybiru

W poniedziałek (16.05) mija 82. dzień wojny w Ukrainie.

- Znajdujemy się w miejscu szczególnym. We wrześniu 2021 roku, kiedy otwieraliśmy Muzeum Pamięci Sybiru, myśleliśmy, że będzie to obiekt, który będzie mówił o historii tragicznej przeszłości, o wydarzeniach, które miały miejsce podczas II wojny światowej. Nikt z nas nie przypuszczał, że jako żywo w 2022 roku będziemy słyszeli o tragicznych wydarzeniach w związku z wojną w Ukrainie. Historia się powtarza – mówił podczas konferencji Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku, pełnomocnik prezydenta miasta ds. pomocy Ukrainie i uchodźcom. - Ukraińska rzeczniczka praw człowieka, Ludmiła Denisova 10 maja powiedziała, że z terytorium Ukrainy w głąb Federacji Rosyjskiej zostało wywiezionych już niespełna 2 mln osób, w tym 200 tys. dzieci. Pragniemy w związku z tym zainaugurować w Muzeum Pamięci Sybiru szereg działań, mających na celu zarówno pracę z uchodźcami z Ukrainy, jak i działania mające na celu pewne formy dokumentacji, prac badawczych tego, co się dzieje na Ukrainie. Działania skierowane są także do dzieci. Będzie to pomoc w różnych formach i wymiarach.

Część zadań finansowanych jest z budżetu Miasta Białystok. Muzeum Pamięci Sybiru zostało uhonorowane Podlaską Marką Roku. Wiąże się z tym także nagroda finansowa i zostanie ona przeznaczona na działania na rzecz uchodźców z Ukrainy.

- Kiedy otwieraliśmy 17 września zeszłego roku Muzeum, zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to placówka historyczna, która mówi o historii najnowszej, natomiast nie spodziewaliśmy się, że historia znowu nas dogoni. Historia się powtarza. Przygotowaliśmy cały cykl działań w ramach wspólnego, który zamyka się pod wspólnym hasłem: "Wspólne dziedzictwo wolności. Razem dla Ukrainy". Bo kto jak kto, ale my, mieszkający w tej części Europy, świetnie zdajemy sobie sprawę co znaczy słowo wolność – podkreślał Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

W ramach cyklu dla Ukraińców przebywających w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało specjalny bilet wejścia na wystawę. W ramach biletu będzie można skorzystać z audioprzewodnika w języku ukraińskim. Jest przygotowana specjalna ścieżka zwiedzania dla dorosłych, wkrótce będzie dostępna także specjalna ścieżka dla najmłodszych. Połączona jest ona z cyklem zajęć terapeutycznych dla dzieci.

- Muzeum Pamięci Sybiru łączy przeszłość i teraźniejszość. Zajęcia terapeutyczne będą prowadzone przez naszych pracowników, ale przy wsparciu wykwalifikowanego pracownika z Ukrainy, który ma już niestety doświadczenia z dwóch ostatnich miesięcy. Cykl zajęć "Silni razem", składa się z czterech zajęć, ostatnie prowadzone będą z grupą polsko-ukraińską. Po pierwszym cyklu będą przygotowane specjalne materiały i udostępnione wszystkim placówkom, które będą chciały na naszym wzorze prowadzić te zajęcia – powiedział Śleszyński.

Do współpracy przy programie zaproszono Anastazję Michno, terapeutkę z Ukrainy.

- Jestem trenerem soft skills i psychologiem, który pracuje w projekcie dla nastolatków "Tins". Przed wojną nasz projekt pomagał przez 10 lat nastolatkom adaptować się w społeczeństwie. W Charkowie stworzyliśmy przestrzeń offline, natomiast w całej Ukrainie sieć online, dzięki której pomagaliśmy nastolatkom adaptować się w społeczeństwie, zdobywać kreatywność i zdolności komunikacyjne. Wraz z początkiem wojny musieliśmy opuścić nasz kraj i wyjechać zagranicę. Wszyscy Ukraińcy mają problemy adaptacyjne – stwierdziła Anastazja Michno. - Chciałam podziękować Polsce i miastu Białystok za wielką pomoc, jakiej udzielacie. Dziękuję Muzeum Pamięci Sybiru za zrozumienie tematu przesiedlenia, dzięki czemu możemy realizować ten projekt. Jest to specjalny program, przygotowany przez specjalistów zajmujących się nastolatkami, którzy przebywają w kryzysie i będzie on wykorzystywany w Białymstoku. Pomoże on przejść wszystkim te ciężkie chwile, ból, także budować życie od nowa i nabierać sił do dalszej działalności.

Wszelkie informacje dotyczące projektu i zajęć można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Pamięci Sybiru.

- Jest to cykl szerokich działań. To myślenie o naszych najmłodszych. Ten program jest najważniejszy. Widzimy potrzebę przypominania i wyjaśniania tego, co się dzieje dzisiaj na Ukrainie w kontekście historycznym. 28 maja rozpoczynamy cykl spotkań, pierwsze spotkanie będzie z dyrektorem Muzeum Auschwitz, panem dr Piotrem Cywińskim, będziemy przyglądać się z perspektywy dwóch totalitaryzmów na to, co się dzieje dzisiaj na Ukrainie - podsumował Wojciech Śleszyński.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1251 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39