Włodzimierz Puchalski (1909-1979) ukończył Politechnikę Lwowską, uzyskując dyplom inżyniera agronoma. Był asystentem na Politechnice Lwowskiej i w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a po II wojnie światowej organizował Krakowski Instytut Filmowy, pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Puchalski znany jest przede wszystkim jako pionierski reżyser filmów dokumentalnych i oświatowych oraz autor wielu albumów fotograficznych o tematyce przyrodniczej.
Do wsi Morusy pod Tykocinem trafił po raz pierwszy w 1947 r. Zauroczony bogactwem narwiańskich rozlewisk nabył we wsi dom, który odwiedzał niemalże każdej wiosny do połowy lat 70. XX w.
- W przechowywanej w Muzeum w Niepołomicach bogatej spuściźnie fotograficznej Włodzimierza Puchalskiego, liczącej sto tysięcy negatywów, odnajdujemy liczne zdjęcia wsi i jej mieszkańców. Zostały one wykonane w latach 1947-1975. Część z nich Włodzimierz Puchalski opublikował w wydawnictwach przyrodniczych. Zebrane na wystawie w jednym miejscu stanowią znakomitą dokumentację etnograficzną, ukazującą już nieistniejącą wiejską architekturę drobnoszlacheckich Morus i tradycyjne zajęcia jej mieszkańców. Narrację wystawy tworzą fragmenty tekstu Włodzimierza Puchalskiego zaczerpnięte ze wstępu do wydanego w 1972 r. albumu fotograficznego "Na rozlewiskach Biebrzy i Narwi" - informuje przygotowujący wystawę Wojciech Kowalczuk.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (17.07) o godz. 15.00. Ekspozycję fotografii będzie można oglądać do końca października.
Morusy w fotografii Włodzimierza Puchalskiego
ewelina.s@bialystokonline.pl