Ministerstwo Pracy przygotowało ważny projekt. Dotyczy wielu pracowników

2024.12.13 14:00
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej przygotowało uproszczenie definicji mobbingu. Powinni o tym wiedzieć zarówno przełożeni, jak i ich podwładni.
Ministerstwo Pracy przygotowało ważny projekt. Dotyczy wielu pracowników
Fot: pixabay.com

Mobbing w pracy jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Wpływa na sytuację w miejscu pracy oraz na całe życie osoby, która go doświadcza. Zdaniem polityków, obecne regulacje prawne powodują zbyt wiele trudności, jeśli chodzi o dochodzenie swoich praw przez osobę pokrzywdzoną. Dlatego stworzono projekt ustawy, która ma doprecyzować przepisy i lepiej chronić osoby, które doświadczają nękania w pracy.

- W aktualnej definicji mobbingu jest kilka elementów, które muszą wystąpić łącznie, aby dane zachowanie mogło zostać uznane za mobbing. W efekcie ofiarom bardzo trudno jest dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Co więcej, definicja mobbingu nie była zmieniana od przeszło 20 lat i niekoniecznie przystaje do dzisiejszych realiów - czytamy na stronie ministerstwa.

Zgodnie z projektem podstawową cechą, która świadczy o mobbingu, będzie uporczywe nękanie pracownika. Odświeżona definicja zjawiska zakłada "uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy", do tego wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe.

Projekt nakłada też na pracodawcę obowiązek prowadzenia działań prewencyjnych, które mają na celu wykrycie mobbingu i reagowanie na takie zachowanie. Przełożony musi też wspierać ofiary mobbingu. Zasady przeciwdziałania zjawisku mają też pojawić się w regulaminie pracy. Co ciekawe, zgodnie z nowymi założeniami pracodawca będzie zwolniony z odpowiedzialności cywilnoprawnej, w przypadku, gdy mobbing nie pochodził od przełożonego pracownika i zostały wdrożone odpowiednie działania prewencyjne. Minimalny próg wysokości zadośćuczynienia za stosowanie niezdrowej presji/nękania ma też wynosić sześć miesięcznych wynagrodzeń.

Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.

JK
24@bialystokonline.pl

832 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39