W ramach miejskiego programu "Mieszkanie dla absolwenta" 120 studentów oraz absolwentów uczelni wyższych otrzyma mieszkania w nowo budowanym bloku przy ul. Depowej/Bema. Na profilu w mediach społecznościowych władze miasta pokazały, jak postępują prace.
- Mieszkania wybudowane w ramach programu "Mieszkanie dla absolwenta" są prawie gotowe i w najbliższym czasie będą oddane do użytku. Dla najzdolniejszych absolwentów wyższych uczelni, którzy chcą związać swoja przyszłość z miastem #Białystok zostanie przekazanych 120 mieszkań - czytamy na Facebooku Miasta Białystok. Mieszkania odwiedził zastępca prezydenta Marek Masalski i pracownicy Zarządu Mienia Komunalnego.
Kto dostanie mieszkanie?
W pierwszej edycji programu zgłosiło się 131 osób. 120 z nich spełniło wymagane kryteria. Wśród beneficjentów jest 11 studentów i 109 absolwentów. Przewagę mają studenci i absolwenci Uniwersytetu w Białymstoku – 55 osób, Politechniki Białostockiej – 35 osób i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – 13 osób. Mieszkania z programu zajmą też studenci i absolwenci takich uczelni, jak np. Uniwersytet Jagielloński, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuk Pięknych (Łódź), Wyższa Szkoła Policji (Szczytno), Akademia Muzyczna (Kraków).
Mieszkania, które zostały przyznane w ramach programu, mieszczą się w 8-klatkowym budynku, w którym łącznie mieści się 186 lokali mieszkalnych (o pow. od 25 do 58 m 2): 90 mieszkań jednopokojowych, 78 mieszkań dwupokojowych i 18 mieszkań trzypokojowych. Każde z nich będzie mieć przynależną komórkę lokatorską. Mieszkańcy będą też mogli korzystać z 242 miejsc parkingowych. Budynek zgodnie z planem ma być oddany do końca sierpnia.
Kto mógł starać się o mieszkanie?
W programie wnioski mogły składać osoby, które są absolwentami (lub studentami ostatniego roku) uczelni wyższych, mające średnią ocen minimum 4,5. Muszą też mieć rekomendację rektora uczelni lub osoby do tego upoważnionej. Zainteresowani nie mogli też mieć własności lub współwłasności, spółdzielczego prawa do lokalu lub budynku, prawa do lokalu wchodzącego w skład zasobów TBS, bądź najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy Białystok. Jednym z wymogów jest także mieszkanie na terenie naszego miasta i zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (w Białymstoku). Inicjatywa była skierowana do osób poniżej 35. roku życia.
Przyznane mieszkania są wynajmowane wyłącznie na czas pracy na terenie Białegostoku. Raz do roku najemcy muszą dostarczać aktualne zaświadczenie, które to potwierdza. W przypadku, gdy okres najmu jest dłuższy niż 10 lat, wówczas przedłuża się go na czas nieokreślony.
24@bialystokonline.pl