Międzypokoleniowy dialog na Podlasiu. Seniorzy i młodzi razem dla lokalnych wspólnot

2025.01.22 12:00
W dniach 17-18 stycznia w Białymstoku odbyło się Forum Międzypokoleniowe, podsumowujące dziewięć miesięcy projektu "Siła społeczności w różnorodności". Podczas wydarzenia seniorzy i młodzież wspólnie działali na rzecz swoich lokalnych środowisk, budując mosty ponad różnicami pokoleniowymi. Jak się okazało, te różnice stały się źródłem siły oraz inspiracji.
Międzypokoleniowy dialog na Podlasiu. Seniorzy i młodzi razem dla lokalnych wspólnot
Fot: Mat. prasowe

Wspólne działania budują mosty

Forum zgromadziło ponad 60 osób – uczestników projektu, jego organizatorów oraz przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych. Omówiono na nim efekty dziewięciu miesięcy pracy w pięciu lokalnych społecznościach, gdzie zespoły złożone z par seniorów i młodzieży realizowały działania integrujące swoje otoczenie.

– Na początku nie było łatwo – przyznaje Anna Sędziak, koordynatorka projektu z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych. – Każdy tkwił w swojej bańce. Wyjście poza nią wymagało odwagi, ale efekty były warte tego wysiłku.

Słowa te potwierdzają uczestnicy. Seniorka Jolanta Maria Dzienis z Białegostoku, zapytana, co zrobiłaby inaczej, odpowiedziała:

– Nie miałabym tylu obaw, że młodzi nie będą chcieli z nami współpracować. Różnice są, ale potrzebujemy spotykać się i rozmawiać.

Daniil Marchenko, młody przedstawiciel ukraińskich uchodźców, wspomina organizowaną przez swoją grupę andrzejkową imprezę:

– Bałem się, że nikt nie przyjdzie, ale frekwencja była świetna, a goście nie chcieli wychodzić.

Z pomysłem i dystansem do siebie

Podczas forum można było obejrzeć krótkie filmy, o tym co się wydarzyło w poszczególnych społecznościach, zrealizowane m.in. przez Cezarego Chwicewskiego, jednego z organizatorów Up To Date Festival.

Tytuły takie, jak "Dialog" czy "Współpraca" odzwierciedlały ideę projektu. W jednym z nich seniorzy wcielili się w bałwanki i śnieżynki podczas mikołajkowej zabawy.

– Trzeba mieć dystans do siebie – podsumowała jedna z uczestniczek.

Białostocka grupa inicjatywna działająca przy Klanzie zaproponowała spacer historyczny, tańce integracyjne i grę w bule, która okazała się hitem. Natomiast grupa działająca przy PCK z Białegostoku przygotowała andrzejkowy wieczór, na którym wśród gospodarzy byli ukraińscy emigranci. Okazało się, że wróżebne tradycje świetnie łączą wielonarodową grupę.

Norweskie inspiracje

Projekt "Siła społeczności w różnorodności" czerpał pomysły z doświadczeń norweskich organizacji. Wizyta studyjna w Kristiansand pozwoliła uczestnikom poznać metodę "People meet People" oraz inspiracje z tamtejszego festiwalu organizacji pozarządowych. Po powrocie polskie grupy wykorzystały zdobyte umiejętności w swoich środowiskach.

Podczas forum dyskutowano też o różnorodności pokoleniowej.

– Nie musimy zacierać różnic – mówiła Wiesława Szwed z "Podlaskiego Seniora". – To właśnie one są wartością, która pozwala nam rozwijać się i wzajemnie inspirować.

Efekt synergii

W ramach projektu zorganizowano 48 godzin warsztatów, 10 spotkań i 5 lokalnych inicjatyw, w których wzięło udział ponad 200 osób. Na każdą grupę inicjatywną przeznaczono do 5000 zł.

Projekt realizowany był dzięki wsparciu Funduszu Współpracy Dwustronnej finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014–2021.

Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1233 osób online