Urząd Miejski podkreślił, że pieniądze ze sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej mogą być przeznaczone wyłącznie na inwestycje, dzięki którym Białystok będzie w dalszym ciągu dynamicznie się rozwijał. Prawo nie zezwala na wykorzystanie tych środków na potrzeby bieżące.
Magistrat podał najważniejsze z planowanych inwestycji, które miałyby powstać z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży spółki. Przede wszystkim byłyby to dwa nowe przejścia przez tory: w ciągu ul. Sitarskiej i w okolicach dworca PKS. Kolejna inwestycja to budowa zachodniej obwodnicy miejskiej, która jezdniami w standardzie przedłużenia ul. Piastowskiej biegłaby od osiedla TBS do Nowego Miasta. Ponadto środki poszłyby na budowę Muzeum Pamięci Sybiru w kompleksie dawnych magazynów wojskowych na ul. Węglowej i budowę hali widowiskowo–sportowej przy ul. Ciołkowskiego. Oprócz tego mogłyby zostać wykorzystane na wielokrotnie odkładaną rewitalizację bulwarów nad rzeką Białą.
Szacuje się, że Białystok może ze sprzedaży spółki pozyskać 200-300 mln zł.
Urząd twierdzi, że sprzedaż MPEC-u nie wpłynie na koszt ciepła dla mieszkańców. Według jego tłumaczeń, podstawowym źródłem ciepła w Białymstoku jest energia produkowana w Elektrociepłowni Białystok, która nie jest własnością miasta. To właśnie cena zakupu ciepła, którą ponosi MPEC, wpływa w największym stopniu (ponad 60%) na cenę płaconą przez białostoczan. Podaje przy tym przykład lat 2006–2011, w których ceny ciepła wzrosły średnio o 22,6% w przedsiębiorstwach komunalnych (Olsztyn, Puławy, Gdynia, Rzeszów, Koszalin, Lublin, Mielec, Białystok, Tarnów, Gliwice, Suwałki), a o 19,5% w spółkach, w których udziały zostały sprzedane przez samorząd (Poznań, Wrocław, Częstochowa, Łódź, Ostrołęka, Legnica, Płock, Szczecin, Toruń).
Tydzień temu białostocki zarząd Platformy Obywatelskiej wystosował do prezydenta miasta pismo, w którym prosił o przeprowadzenie akcji informacyjnej o powodach prywatyzacji MPEC-u wśród mieszkańców. Ma to być swojego rodzaju odpowiedź na referendum, którego chce PiS.
ewelina.s@bialystokonline.pl