Małe rude gryzonie, czyli cała prawda o wiewiórkach

2022.11.18 16:00
Wiewiórki można spotkać w każdy większym, bądź mniejszym parku. Jedzą one nasiona wszystkich drzew, mają ciekawe zwyczaje.
Małe rude gryzonie, czyli cała prawda o wiewiórkach
Fot: Malwina Witkowska

Wiewiórki występują w Europie, Azji, obu Amerykach i w Afryce. Nie spotkamy ich w Australii ze względu na izolację geograficzną tego kontynentu. Niektóre z wiewiórek potrafią latać - długość ich szybowcowego lotu może dochodzić do 90 metrów. Europejską wiewiórką latającą jest polatucha, która żyje w lasach na południu Finlandii.

Wiewiórki są znane z przechowywania żołędzi i orzechów na zimę - takie zachowanie jest konieczne do przetrwania zimy, ponieważ zwierzęta te nie hibernują. Wiewiórki jedzą przede wszystkim nasiona drzew - ich ulubione to orzechy laskowe, kasztany i orzeszki bukowe. Są bardzo sprytne, potrafią skrupulatnie rozbierać szyszki roślin iglastych by wydobyć z nich nasiona. Wiewiórki jedzą również jagody i pędy roślin. Co ciekawe, wiewiórki zawsze tyją na zimę, ponieważ odrobina tłuszczu stanowi dobrą barierę dla zimna i zapewnia zapas energetyczny na ten trudny czas.

Wiewiórki nie wykopują wszystkich zakopanych przez siebie orzechów, dzięki temu wyrastają w tym miejscu nowe drzewa. Niektóre gatunki wiewiórek są w stanie wyczuć pożywienie pod śniegiem. Kopią wtedy tunele, aby wydobyć je na powierzchnię i zmagazynować. Czasem zdarza im się wydobyć skarby zakopane przez inne wiewiórki.

Wiewiórki mogą udawać, że zakopują orzechy podczas gdy tak naprawdę chcą oszukać "konkurenta". Wiedząc, że inna wiewiórka może ograbić je z pożywienia, wykopują dziury w ziemi tylko po to, by za chwilę je zakopać i zmylić potencjalnego złodzieja.

Przednie zęby wiewiórek nigdy nie przestają rosnąć, co jest cechą charakterystyczną również dla innych gryzoni.

Wiewiórka czarna dorasta do długości 50 cm a jej ogon może mieć nawet 55 cm.

Wiewiórki mają 4 palce u przednich łap - służą im one do chwytania kory drzew podczas wspinania się. Tylne łapy wyposażone są w 5 palców. Gdy uciekają przed zagrożeniem, biegają zygzakiem, co jest bardzo dobrą strategią obronną, zwłaszcza przeciw ptakom drapieżnym.

Długość życia wiewiórek na wolności szacuje się na około 6 lat, a w niewoli są w stanie dożyć do 15 lat.

Na terenach średniowiecznej Rosji i Finlandii zamiast monet używano wiewiórczych skór. Najczęściej płacono skórami wiewiórki pospolitej. Fińskie słowo raha (monetarny) dawni finowie zapożyczyli z języka proto-germańskiego w którym oznaczało ono "wiewiórczą skórę".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1417 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39