Lewica przedstawiła "Pakt dla Kobiet"

2019.09.20 13:50
Aborcja możliwa do 12. tygodnia ciąży, zrównanie płac w państwowych podmiotach, rzetelna edukacja seksualna - to tylko niektóre z postulatów "Paktu dla Kobiet" przygotowanego przez Lewicę.
Lewica przedstawiła "Pakt dla Kobiet"
Fot: MN

Chociaż w Polsce panuje równouprawnienie, nadal jest wiele obszarów, w których sporo rzeczy można byłoby zmienić, tak aby kobiety rzeczywiście miały pełnię praw. Lewica przedstawiła właśnie "Pakt dla Kobiet", czyli składający się z 10 punktów program mający na celu poprawienie sytuacji kobiet w Polsce.

- Stoimy przy pomniku Praczek, który upamiętnia trud i pracę, którą kobiety wkładają choćby w wychowanie i nasz rozwój. Jest to praca często niewidzialna, ale mamy też problem z tym, że kobiety np. mniej zarabiają, wykonując tę samą pracę. Chcemy, żeby nasze dzieci o różnicach w płacach dowiadywały się tylko z lekcji historii a nie z własnego doświadczenia – mówi Katarzyna Rosińska, kandydata Lewicy do sejmu z województwa podlaskiego.

Najdłuższa droga do ginekologa

Nie tylko płace są problemem, jeśli chodzi o sytuację kobiet w Polsce. Większe potrzeby są w kwestii ochrony zdrowia. Obecny rząd skasował program leczenia niepłodności metodą in vitro, stawiając na naprotechnologię, która, jak pokazują badania, jest o wiele mniej skuteczna. Wciąż też standardy opieki okołoporodowej nie są w polskich szpitalach na najwyższym poziomie, a mówimy tu, wydawałoby się, o tak podstawowych sprawach jak np. znieczulenie podczas porodu. Jest też problem z dostępem do ginekologa, a województwo podlaskie jest pod tym względem niechlubnym liderem.

- W 2017 roku składaliśmy petycję, żeby w Białymstoku został uruchomiony całodobowy gabinet ginekologiczny. Była to odpowiedź na raport Najwyższej Izby Kontroli pt. "Długa droga do ginekologa". Niestety według raportu ta droga do ginekologa na Podlasiu jest najdłuższa w Polsce. Na jedną wiejską poradnię przypada nawet 24 tys. pacjentek. Efektem tego jest nie tylko dłuższy czas oczekiwania na wizytę, ale też wyższa śmiertelność okołoporodowa – mówi Justyna Rembiszewska, także kandydata Lewicy do sejmu.

Najgorzej pod tym względem wygląda sytuacja w powiecie bielskim, gdzie na jedną poradnię przypada nawet 46 tys. pacjentek.

10 spraw do zmiany

Wszystkie te problemy mają zostać rozwiązane poprzez zrealizowanie 10 punktów "Paktu dla Kobiet":

- Prawo do bezpiecznego przerywania ciąży, na żądanie kobiety, do 12. tygodnia,
- Dostęp do nowoczesnej antykoncepcji i rzetelnej edukacji seksualnej,
- Ustawowa gwarancja refundacji in vitro,
- Lepszy dostęp do lekarza ginekologa,
- Gwarancja wysokich standardów opieki okołoporodowej,
- Gwarancja miejsca w żłobku dla każdego dziecka,
- Równość płac w spółkach Skarbu Państwa,
- Parytet płci we władzach publicznych,
- Skuteczna walka z przemocą domową,
- Alimenty ściągane przez administrację skarbową.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1709 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39