Leki na wyciągnięcie kciuka

2023.05.08 13:57
Telemedycyna jeszcze niedawno w Polsce nie była zbyt popularna. Mało kto z niej korzystał, ponieważ dostęp do niej był bardzo znikomy. Od kilku lat zyskuje na popularności. Wpływ na to miała przede wszystkim pandemia koronowirusa SARS-CoV-2.
Leki na wyciągnięcie kciuka
Fot: Pixabay

Trochę z przymusu, w związku z sytuacją, w której nasze społeczeństwo się znalazło, zaczęliśmy chętniej korzystać z możliwości porozmawiania z lekarzem za pośrednictwem telefonu czy Internetu. Teraz gdy sytuacja jest już opanowana, telemedycyna została z nami i rozwija się coraz prężniej.

Co wpływa na popularność telemedycyny?

Pacjent może umówić się na rozmowę z lekarzem w dogodnym dla niego terminie. Nie musi dostosowywać swojego grafiku dnia, aby jechać do placówki medycznej i czekać na swoją wizytę w kolejce. Może przebywać wtedy w domu, pracy, czy na spacerze w parku. Ekonomiczną zaletą teleporady jest niższy koszt e-wizyty. Aspekt ten dotyczy przede wszystkim konsultacji prywatnych.

W ramach telemedycyny konsultacja w wybranej placówce daje możliwość wybrania specjalisty i umówienia się na e-wizytę w dowolnym terminie, wygodnym dla pacjenta. Każda osoba korzystająca z telemedycyny może utworzyć własne konto internetowe, na którym będzie przetrzymywana jej dokumentacja medyczna. Do wgranych dokumentów medycznych oprócz pacjenta będzie miał dostęp lekarz. Dodatkowym plusem jest możliwość otrzymania e-skierowania lub e-recepty bez wychodzenia z domu. Ciekawostką jest iż poprzez telemedycynę istnieje możliwość wykonania badania telemedycznego, które jest zintegrowane z systemem danej placówki medycznej. Po odbyciu każdej konsultacji można zadawać lekarzowi dodatkowe pytania. Co ciekawe w ramach teleopieki stan zdrowia seniorów, czy osób przewlekle chorych może być stale monitorowany.

W ramach telemedycyny możemy odbyć różne rodzaje wizyt. Najpopularniejszą formą jest telefoniczna rozmowa pacjenta z lekarzem specjalistą. Do innych usług internetowych w ramach telemedycyny jest chat z lekarzem lub wideokonferencja, w trakcie której pacjent jest w stanie pokazać między innymi zmiany skórne, podczas spotkania z dermatologiem.

Z jakim lekarzem możesz odbyć teleporadę?

Telemedycyna umożliwia coraz większej ilości specjalistów na wprowadzenie tej usługi, jako jednego ze swoich działań w ramach opieki nad pacjentami. W tym momencie możemy w ten sposób skorzystać z e-wizyty u lekarzy następujących profesji:

- internista, czyli lekarz ogólny,
- alergolog,
- diabetolog,
- dermatolog,
- endokrynolog,
- ginekolog,
- kardiolog,
- nefrolog,
- neurolog,
- ortopeda,
- pediatra,
- psycholog.

Kto może skorzystać z teleporady?

Z telemedycyny najczęściej korzystają pacjenci, którzy chorują na choroby przewlekłe i potrzebują stałego kontaktu z lekarzem. Są to między innymi seniorzy, astmatycy, cukrzycy, czy osoby z problemami z układem krążenia. Jednak te liczby ciągle się zmieniają. Wpływ na to ma intensywny tryb życia, który nie pozwala na długie czekanie na wizytę u specjalisty. Nie chcemy oderwać się od naszych obowiązków i spędzać długich godzin na poczekalni do doktora, dlatego też wybieramy korzystniejszą dla pacjenta opcje rozmowy z lekarzem. Oczywiście gdy jest to możliwe, ponieważ nie ze wszystkim schorzeniami można leczyć się za pomocą telemedycyny.

Medycyna na odległość jest coraz chętniej wybieraną opcją przez pacjentów. Sprawia, że możemy korzystać z medycyny na wyciągnięcie kciuka. Dzięki czemu częściej decydujemy się na skorzystanie z pomocy dobrych specjalistów, do których nie musimy udawać się w daleką podróż, ponieważ mamy możliwość porozmawiania z nimi przez telefon, chat czy wideokonferencję.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1730 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39