"Kurierzy" nie odpuszczają. Kto najczęściej pomaga imigrantom przedostać się do Niemiec?

2022.01.13 12:20
W styczniu odnotowano już 391 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białousi do Polski. W nocy ze środy na czwartek (12-13.01) doszło do ataku na polskie służby.
"Kurierzy" nie odpuszczają. Kto najczęściej pomaga imigrantom przedostać się do Niemiec?
Fot: SG

Minionej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 16 osób. Porównując wtorkowe dane można zaobserwować ponad 4-krotny spadek.

- Dziś w nocy na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Czeremsze służby białoruskie rzucały kamieniami w polskie patrole. Nikt nie doznał obrażeń - poinformowali pogranicznicy.

W tym miesiącu odnotowano łącznie 391 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białousi do Polski.

Organizowali nielegalne przekroczenie granicy

We wtorek funkcjonariusze z Placówki SG w Michałowie w okolicach miejscowości Cisówka zatrzymali 4 obywateli Gruzji, którzy przyjechali odebrać nielegalnych migrantów.

- Gruzini zostali zatrzymani za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Przyjechali odebrać grupę 11 nielegalnych migrantów (6 obywateli Syrii i 5 obywateli Iraku), którą mieli przewieźć dalej do Niemiec. Grupa cudzoziemców po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej czekała na nich w umówionym miejscu - poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, Katarzyna Zdanowicz.

Od początku roku za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 11 osób, w ubiegłym 2021 r. było to 415 osób. Wśród pomocników dominują obywatele Ukrainy i Gruzji.

Podsumowanie 2021 r.

- W ubiegłym roku 39 697 obywateli państw trzecich usiłowało przekroczyć granicę państwową z Białorusią wbrew przepisom, poza przejściami granicznymi. To ponad 300-krotnie więcej niż w 2020 r. - przekazała Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

W 2020 r., w analogicznym okresie, granicę państwową z Białorusią wbrew przepisom, poza przejściami granicznymi usiłowało przekroczyć 129 osób. Od sierpnia 2021 r. liczba cudzoziemców próbujących przedostać się na terytorium Polski, a tym samym na terytorium Unii Europejskiej, rosła z dnia na dzień. Szczyt kryzysu migracyjnego przypadł na październik, kiedy takich prób odnotowano łącznie 17 447. Liczba prób przekroczenia granicy państwowej z Białorusią wbrew przepisom znacząco spadła w listopadzie do 8 917 oraz w grudniu do 1 740.

- Z największą presją migracyjną zmagała się Placówka SG w Michałowie. Na odcinku przez nią ochranianym granicę nielegalnie próbowało przejść 5466 cudzoziemców - dodała Ewelina Szczepańska.

Duże natężenie prób miało miejsce ponadto w rejonie Placówki SG w Mielniku - 4890 cudzoziemców oraz Placówki SG w Białowieży - 4855 cudzoziemców.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1920 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39