"Zachor" w języku hebrajskim oznacza "pamiętaj". Festiwal jest więc nie tylko spotkaniem z żydowską kulturą, ale przypomnieniem wybitnych osób, które już odeszły. Tegoroczna edycja imprezy jest poświęcona Pinchasowi Adlerowi. W czasie wojny uciekł z getta, został żołnierzem Polskich Sił Lotniczych. W Izraelu, do którego dotarł, współtworzył lotnictwo wojskowe.
Kołysanki w jidysz i organy w katedrze
Na placu przed Ratuszem trwały koncerty. Usłyszeć można było projekt Berjozklee reinterpretujący w nowoczesny sposób tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz. Trio złożone z Oli Bilińskiej, Michała Moniuszko i Kacpra Szroedera zaprezentowało kołysanki i pieśni wieczorne. Ich pierwszy album został wybrany "folkową płytą roku 2014".
Na rynku wystąpił także zespół Anashim z projektem "Sekretny ogród", na który składają się różnego rodzaju pieśni żydowskie. Zagrał także zespół Electric Desert z Izraela. Nowością był koncert muzyki organowej. W katedrze wystąpili: Marek Kulikowski i Matteo Imbruno z Holandii. Nie zabrakło warsztatów kuchni żydowskiej (połączonych z degustacją) i tańca.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
Dziś także dużo wydarzeń muzycznych. W Aula Magna Pałacu Branickich wystąpi Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją Wioletty Miłkowskiej. Usłyszeć można będzie też kantora Zeewa Shulmana z Łotwy. Dziś także rozpoczyna się IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Żydzi wschodniej Polski. Uczeni żydowscy" na Wydziale Filologicznym UwB. Zaplanowano także panel dyskusyjny poświęcony Pinchasowi Adlerowi.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Festiwal potrwa do wtorku (16.06). Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.
Program: VIII Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk"
anna.d@bialystokonline.pl