Główne filary tegorocznego festiwalu to Inny Wymiar Muzyki oraz Inny Wymiar Społeczności, który w tym roku poświęcony będzie społeczności żydowskiej. Nie zabraknie interesujących muzycznych wydarzeń. Festiwal zawita do różnych miejsc. Przekroczy nawet granice Białegostoku.
T.Love na rynku, kantor w synagodze, potańcówka w parku
W Wielkiej Synagodze w Tykocinie zaśpiewa wybitny rosyjski kantor Baruch Finkelstein, a z koncertem muzyki chasydzkiej wystąpi polsko-amerykańskie trio: Alan Bern, Paweł Szamburski i Ksawery Wójciński. We wnętrzach Pałacu Branickich odbędzie się koncert oratoryjny G.F. Haendla "Izrael w Egipcie" w wykonaniu Kameralnego Chóru A'capella Leopolis z Ukrainy i Zespołu Muzyki Dawnej Diletto. Muzycy zespołu Klezmafour w towarzystwie białostockich symfoników upamiętnią 100. rocznicę rzezi Ormian podczas koncertu dedykowanego Armenii. W ramach klezmerskiego projektu muzycznego "Białystok main heim" wystąpią Milo Kurtis z Orkiestrą Naxos, Amsterdam Klezmer Band, El Saffron i Magda Brudzińska Klezmer Trio. Z kolei podczas koncertu Białystok - Miasto Dobrej Muzyki na Rynku Kościuszki usłyszymy T.Love, Kamila Bednarka i Ewę Szlachcic.
Z koncertem muzyki Aleksandra Skriabina wystąpi Wojciech Majewski, Teatr Chorea przedstawi "Gilgamesz", w Parku Branickich odbędzie się miejska potańcówka, a animatorzy kultury i artyści związani z elektroniczną muzyką klubową spotkają się podczas trzeciej odsłony "Taste the East".
Wystawy, film z muzyką na żywo i mural kolażowy
Tegoroczny festiwal to nie tylko muzyka. Podczas Innego Wymiaru można będzie zobaczyć wystawy "Nasze ciało narodowe", "Zbor/Zbiór - konstruowanie archiwum" - z udziałem artystów z Polski, Ukrainy, Rosji i Białorusi. Dla osób zainteresowanych fotografią organizatorzy imprezy przygotowali projekt "Portret potrójny / Triple portrait", na który składa się wystawa oraz warsztaty. W przestrzeni Białegostoku pojawi się mural kolażowy i dwie instalacje inspirowane kulturą judaistyczną. W ramach Kina "Sąsiedzi" zostanie pokazany oparty na scenariuszu Izaaka Babla radziecki film "Benya Krik", do którego na żywo zagra zespół Kroke, zaś w Tykocinie - "Dybuk", pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany w języku jidysz. Widzowie zobaczą też film "Fabryka Wielkich Mistrzów" przypominający wojenne losy białostockich kopistów żydowskiego pochodzenia.
Tak jak w poprzednich latach, w Białymstoku nie zabraknie także spektakli, spacerów edukacyjnych i warsztatów.
Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny. Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.
Uwaga! Bezpłatne wejściówki na koncert zespołu Klezmafour i Orkiestry OiFP są dostępne w kasie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Kasa czynna jest od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-17.00. Liczba wejściówek ograniczona.
Szczegóły: Wschód Kultury/Inny Wymiar
anna.d@bialystokonline.pl