Instytut Biologii Ssaków PAN proponuje nową formę popularyzacji osiągnięć naukowych - krótkie komiksy przedstawiające główną ideę najciekawszych prac opublikowanych w ostatnim czasie. Dzięki temu mają stać się one bardziej czytelne i dostępne dla wszystkich. O zbadanych przez naukowców zagadnieniach czy odkrytych zależnościach w komiksach będą mówić rośliny i zwierzęta.
Już dwie prace naukowe zostały przedstawione w formie komiksu i można je znaleźć na stronie internetowej Instytutu. Pierwszą zaprezentowaną w ten sposób jest publikacja zespołu dr. Driesa Kuijpera poświęcona wpływowi wilków na odnowienie lasów i efektowi tzw. "krajobrazu strachu", natomiast kolejna dotyczy sieci socjalnych, jakie istnieją między dzikami w rezerwacie ścisłym w Białowieskim Parku Narodowym. Autorem tej pracy naukowej jest dr Tomasz Podgórski ze współpracownikami.
Pomysł na przedstawienie wyników badań w postaci komiksów powstał po jednym ze szkoleń przeprowadzonych przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej o zastosowaniu i wykorzystywaniu mediów społecznościowych do popularyzacji nauki.
malgorzata.c@bialystokonline.pl