"Kolej na Podlaskie". Nowy Jedwabny Szlak szansą dla województwa podlaskiego?

2021.06.28 13:59
Władze Urzędu Marszałkowskiego, chcą by do 2030 r. znacząco podniosła się atrakcyjność gospodarcza regionu. Ma się to stać m.in. poprzez Nowy Jedwabny Szlak, który jest jedną z najważniejszych globalnych inicjatyw.
"Kolej na Podlaskie". Nowy Jedwabny Szlak szansą dla województwa podlaskiego?
Fot: Malwina Witkowska

Podlaskie na Nowym Jedwabnym Szlaku

Województwo Podlaskie łączy siły z Polskim Stowarzyszeniem Menedżerów Logistyki i Zakupów, aby wspólnie rozpocząć inicjatywę "Kolej na Polskę - Kolej na Podlaskie". Pierwszym jego elementem jest seminarium, które odbędzie się w poniedziałek (28.06) w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

- W czasie debaty odbędzie się dyskusja na temat, jak istotnym regionem jest województwo podlaskie. Jest on korzystnie położony z punktu widzenia europejskiego - swierdza Paweł Wnukowski, radny sejmiku województwa podlaskiego.

Dodaje, że to dzięki środkom z funduszy europejskich zmodernizowano linie kolejowe przystosowujące je do przyjęcia towarów, które będą płynęły z Azji a także z Europy w drugą stronę.

- Możemy stać się istotnym regionem, który będzie widoczny nie tylko z punktu widzenia naszego kraju, ale także z Europy, gdzie mogłyby zostać ulokowane centra logistyczne. Dzięki temu, mógłby się odbywać rozwój, mający na celu podniesienie rangi naszego województwa. Wspólnie z przedsiębiorcami będziemy rozmawiać na temat, co jest jeszcze potrzebne, aby do 2030 r. rozwój podniósł atrakcyjność gospodarczą regionu - mówi Paweł Wnukowski.

Co do ogromnych szans na odegranie znaczącej roli przez województwo podlaskie na Nowym Szlaku Jedwabnym nie ma wątpliwości Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów realizujące projekt "Kolej na Polskę".

- Projekt toczy się wokół Nowego Szlaku Jedwabnego, szczególnie pomiędzy Dalekim Wschodem, a Unią Europejską. Ma on za zadanie zintegrować, jak najbardziej nasze środowisko biznesowe i logistyczne. Następnie rozpocząć dialog i współpracę ze spółkami skarbu państwa, ale przede wszystkim z administracją samorządową, tak żebyśmy byli w stanie wypracować jedno, skoordynowane stanowisko - podkreśla Teodor Kula, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Wpływ pandemii

Nowy Jedwabny Szlak to aktualnie jedna z najważniejszych globalnych inicjatyw gospodarczych.

- Osiem lat temu została ogłoszona inicjatywa Pasu i Szlaka, czyli tzw. Jedwabny Szlak. Nie wierzyłem, że to tak szybko się rozwinie i dzisiaj potok towarów, który płynie z Azji do Europy i z Europy do Azji rośnie w tempie 10 proc. rocznie - informuje Mariusz Dąbrowski, dyrektor biura obsługi inwestora i promocji gospodarczej.

Uważa, że pandemia miała duży wpływ na przyspieszenie rozwoju.

- Pandemia spowodowała, że zostały zakorkowane porty morskie, były problemy w portach lotniczych, więc inwestorzy i przedsiębiorcy zaczęli szukać alternatyw w postaci szlaków kolejowych - mówi dyrektor.

Dodaje, że potrzeby rynku rosną dużo szybciej niż możliwości infrastruktury i zdolności administracji lokalnych, z czym trzeba także się liczyć.

- Inwestorzy pytają m.in. o przejścia graniczne w Siemianówce. Choć przede wszystkim zainteresowani są Sokółką, która póki co musi się uporać z planami zagospodarowania przestrzennego - informuje Dąbrowski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1835 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39