Plac budowy już przekazano wykonawcy
Akademia Przyrody w Hajnówce będzie wielofunkcyjnym obiektem skupionym na edukacji przyrodniczej, który powstanie w ramach projektu "Hajnówka OdNowa". Pierwotnie planowano, że powstanie on w wyniku przebudowy zajazdu Bartnik, jednak ponieważ byłoby to droższe niż rozbiórka zajazdu i zastąpienie go nowym budynkiem, ostatecznie wybrano tę drugą opcję.
W pierwszym etapie inwestycji powstanie budynek o powierzchni ponad 1000 m2. Obiekt będzie służył jako baza noclegowa, zwłaszcza dla grup zorganizowanych, oraz miejsce edukacji przyrodniczej dzięki sali warsztatowej. Akademia zaoferuje zielone szkoły, ferie, półkolonie z noclegiem i wyżywieniem. Powstanie tam także Żywe Laboratorium Grzybów we współpracy z Politechniką Białostocką oraz warsztaty tematyczne dla mieszkańców, takie jak edukacyjne czy rękodzieła. Dodatkowo, w Akademii znajdzie się biletowana wystawa przyrodnicza, ścieżka sensoryczna oraz siłownia plenerowa.
Pierwszy etap inwestycji ma zostać zrealizowany do 31 grudnia 2024 r. W marcu rozebrano dawny zajazd Bartnik, a plac budowy przekazano wykonawcy 4 kwietnia 2024 r. Koszt pierwszego etapu to blisko 9 mln zł, przy czym na inwestycję miastu udało się pozyskać dofinansowanie rządowe oraz unijne.
Powstanie Hajnowskie Centrum Produktu Lokalnego
Przestrzeń przed dwukondygnacyjnym budynkiem zostanie zagospodarowana tak, aby funkcjonalnie przedłużała pobliski park. Ważnym atutem inwestycji jest jej lokalizacja blisko dworca kolejowego, co ułatwi dojazd.
– Po lewej stronie od głównego wejścia znajduje się strefa rekreacji oraz zielone przestrzenie zachęcające do wypoczynku na świeżym powietrzu. W obrębie strefy edukacyjnej przewidziano wprowadzenie ścieżek edukacyjnych, sensorycznych, łąki kwietnej i strefy wyciszenia itp. Architekci zaproponowali podział plastyczny terenu nawiązujący do motywu plastra miodu – przekazuje Urząd Miasta Hajnówka.
Innym istotnym elementem, który będzie częścią pierwszego budynku Akademii, jest Centrum Produktu Lokalnego Hajnówka. Jego celem będzie wspieranie i promowanie lokalnych przedsiębiorców oraz ich produktów.
– W ramach działań bezpłatnych mogłaby się tutaj znajdować np. wystawa promująca lokalne produkty i producentów, warsztaty promujące edukację dla przedsiębiorczości czy punkt informacji turystycznej, gdzie można byłoby uzyskać kalendarz wydarzeń. To tutaj odbywałoby się też zarządzanie marką produktów lokalnych (udostępnianie znaku, regulamin, doradztwo w kwestii brandingu) – tłumaczy magistrat.
Dominuje szkło i drewno
W całym projekcie Akademii dominuje użycie drewna i szkła, które nadają mu charakterystyczny wygląd. Niskie, skromne budynki wtapiają się harmonijnie w otaczającą zieleń, kładąc nacisk na współbrzmienie z naturą.
– Wnętrze obiektu również ma odzwierciedlać środowisko naturalne. Zastosowanie dużej ilości przeszkleń sprawia wrażenie zanikania granicy pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem i płynnego przenikania się przestrzeni wewnętrznej budynku z naturalnym jego otoczeniem, realizując idee biofilic design. Dzięki użyciu takich zabiegów użytkownicy budynku będą mogli czuć stały kontakt z otaczającą naturą – można przeczytać w koncepcji architektonicznej autorstwa K&L Smart Design.
Pierwszy z budynków ma być ukończony do końca 2024 roku, z kolei projekt głównego obiektu Akademii Przyrody ma być zakończony na początku 2025 roku. Oba budynki nie tylko mają spełniać funkcje edukacyjne związane z przyrodą, ale także zachęcać do bezpośredniego kontaktu z otoczeniem naturalnym, co zostało uwzględnione podczas ich projektowania.
24@bialystokonline.pl