- Byłem inicjatorem tej uchwały, zgłosił ją do Laski Marszałkowskiej Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość wskazując mnie jednocześnie jako reprezentanta posłów wnioskodawców - przekazał mediom podlaski poseł Jarosław Zieliński.
- W treści proponowanej przeze mnie uchwały głosami Platformy Obywatelskiej i jej sojuszników, przy sprzeciwie Prawa i Sprawiedliwości, został usunięty z projektu uchwały ważny jej fragment - dodawał Zieliński.
PiS chciał by w uchwale znalazł się również dopisek "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Rządu o podjęcie zdecydowanych działań zmierzających do pełnego wyjaśnienia okoliczności pacyfikacji z lipca 1945 roku wymierzonej w naszych Rodaków, którzy wykazali się niezłomną postawą w dążeniu do niepodległości Polski".
W uchwale znalazł się m.in. zapisek, że Sejm RP oddaje hołd ofiarom obławy augustowskiej.
Tzw. Obława Augustowska miała miejsce między 12 a 28 lipca 1945 r. Wtedy to funkcjonariusze NKWD, UB i KBW aresztowali około 2 tys. mieszkańców Suwalszczyzny. Po brutalnych przesłuchaniach 600 z nich - aktywnych działaczy podziemia niepodległościowego - pojmano i wywieziono w nieznanym kierunku. Do dziś nie udało się ustalić pełnej listy zaginionych, miejsca ich spoczynku, ani pociągnąć do odpowiedzialności inicjatorów zbrodni.
ewelina.s@bialystokonline.pl