Dom

Jak druga fala pandemii wpłynęła na rynek nieruchomości w większych miastach?

2021.07.06 00:34
W pierwszym kwartale ceny nieruchomości w większych miastach w Polsce wzrosły o około 8%. Średni czas wygaśnięcia oferty wynosił 90 dni. Oznacza to, że panująca pandemia nie wpłynęła na obniżenie ceny mieszkań. Nic nie wskazuje też na to, żeby wartość nieruchomości miała spadać w najbliższym czasie. Dowiedz się, jakie prognozy są na rynku nieruchomości na rok 2021.
Jak druga fala pandemii wpłynęła na rynek nieruchomości w większych miastach?

Ceny mieszkań 2021 – aktualności

Mimo gwałtownego wzrostu zachorowań oraz wprowadzonych obostrzeń, rynek nieruchomości dynamicznie się rozwija. Warto zwrócić uwagę na to, że jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku, ceny mieszkań za metr kwadratowy wynosiły około 6079 złotych. Z kolei już w pierwszym kwartale 2021 roku wzrosły do blisko 6404 złote. Wynika to z danych, które zebrał GUS (Główny Urząd Statystyczny). W porównaniu do poprzedniego roku to aż około 400 złotych więcej. Natomiast przeciętna wartość mieszkania w większych miastach wynosi około 350-450 tysięcy złotych (na cenę wpływają najbardziej: metraż, standard mieszkania oraz atrakcyjność lokalizacji). Aktualne ceny mieszkań rosną, ponieważ trwa na nie popyt, a stopy procentowe kredytów hipotecznych są niskie.


Ceny mieszkań w 2021 – od czego jeszcze zależy wzrost cen mieszkań?

Wzrost cen nieruchomości zależy od różnych zmiennych, do najważniejszych należą:

- Wzrost wynagrodzenia;
- Pogorszenie się koniunktury;
- Nadmierne nasycenie rynku mieszkaniowego;
- Zaostrzenie się przepisów dotyczących przyznawania kredytów mieszkaniowych oraz pozostałych;

Jeżeli powstaną wymienione powyżej zagrożenia, deweloperzy będą musieli ograniczyć sprzedaż mieszkań oraz nieruchomości, a przez to ich ceny wzrosną jeszcze bardziej. Przeglądając aktualizację danych zebranych przez Bank Centralny, warto zwrócić uwagę na to, że ceny mieszkań do końca 2021 roku nie spadną. Wszystko dlatego, że jest więcej chętnych na kupienie mieszkania niż dostępnych mieszkań. Są aż trzy powody tego. Po pierwsze, kupienie mieszkania jest sposobem na ochronę oszczędności przed inflacją. Po drugie, oprocentowanie lokat jest prawie zerowe, dlatego zainwestowanie w mieszkanie lub inną nieruchomość jest inwestycją, która daje rentowność. Po trzecie, wynajmowanie mieszkania umożliwia zarobienie sporej kwoty w ciągu roku. Warto pamiętać o tym, że zainwestowanie w nieruchomości jest uznawane za jedną z najbezpieczniejszych inwestycji.


Jak podjąć decyzję o zakupie wybranego mieszkania?

Oferty mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego dostępne są m.in. w wyszukiwarce nieruchomości obido.pl. Aby uzyskać dostęp do ofert, należy wybrać miasto, w którym znajduje się interesujące nas mieszkanie. Następnie należy określić to, czy szukamy domu, czy też mieszkania, liczbę pokoi, metraż, jak i sposób finansowania: gotówka lub kredyt hipoteczny. Kolejnym krokiem jest uwzględnienie tego, dla kogo szukamy lokalu: singla, pary, rodziny z dziećmi, inwestora albo dla kogoś innego. Ostatnim etapem jest określenie pozostałych wymagań, które mają dla nas znaczenie. Należą do nich: lokalizacja, w której znajduje się nieruchomość, dostęp do komunikacji miejskiej, posiadanie zwierząt oraz inne.

Korzystając z wyszukiwarek mieszkań, otrzymasz oferty mieszkań dostosowane do Twoich oczekiwań, zaoszczędzisz czas, a także będziesz mógł skorzystać z pomocy w negocjacjach z bankiem.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1678 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39