Jak długo można być na chorobowym? Rekordzista z Podlaskiego dostał ponad 16 tys. zł!

2023.10.31 11:30
Nadeszła jesień, a wraz z nią niezliczona ilość infekcji różnego typu. W każdej przychodni aż roi się od pacjentów. Część z nich bierze zasiłek chorobowy. Jak długo można z niego korzystać?
Jak długo można być na chorobowym? Rekordzista z Podlaskiego dostał ponad 16 tys. zł!
Fot: ZUS

Aura za oknem sprzyja chorobom. Przeziębienia, zapalenia gardła, uszu, anginy, zapalenia oskrzeli, grypa - aktualnie na nikim już nie robią wrażenia. Wirusy i bakterie rozprzestrzeniają się teraz niesamowicie szybko.

Jak długo można przebywać na zasiłku chorobowym?

Wielu chorych, którzy są ubezpieczeni, bierze zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy potwierdzony zwolnieniem lekarskim. Nie wszyscy jednak są świadomi, jak długo mogą z niego korzystać.

- Osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, mogą otrzymać zasiłek chorobowy przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. Natomiast zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia np. po rozwiązaniu umowy o pracę będzie przysługiwał do 91 dni. Nie dotyczy to osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w okresie ciąży. Nie ulega on skróceniu również w przypadku niezdolności do pracy powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Miesięczny zasiłek chorobowy można dostać w wysokości 80 proc. 100 proc. wypłaty. Ten drugi przysługuje osobom, które doznały wypadku w drodze do lub z pracy oraz kobietom w ciąży. Całość dostaną także dawcy kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

To, jak wysoki jest zasiłek chorobowy jest zależne od podstawy wymiaru składek, którą oblicza się, biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy.

W Podlaskiem najwyższy zasiłek z funduszu chorobowego w II półroczu dostał mężczyzna - 16,6 tys. zł. Z kolei największe chorobowe w przypadku kobiety wyniosło 14,6 tys. zł.

A co jeśli chorobowe nie wystarczy?

Są sytuacje, kiedy osoba chora wykorzystała już cały okres zasiłku, jednak czas ten nie wystarczył, by wrócić do pełni sił i co za tym idzie - do pracy. Wówczas można zapytać lekarza o o możliwość kontynuowania terapii w ramach świadczenia rehabilitacyjnego, które przyznawane jest na wniosek chorego. Takie świadczenie (jeśli zostanie przyznane) przysługuje na 12 miesięcy. Decyzję, czy chory je dostanie, podejmuje lekarz orzecznik ZUS.

Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 proc. podstawy przez pierwsze 90 dni i 75 proc. w pozostałym okresie.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1978 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39