Sezon na infekcje trwa. Jak długo można być na chorobowym?

2025.02.12 10:10
Sezon na infekcje trwa w najlepsze - infekcje układu oddechowego i inne choroby często sprawiają, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Nie każdy wie, jak długo można przebywać na zwolnieniu chorobowym.
Sezon na infekcje trwa. Jak długo można być na chorobowym?
Fot: Materiały prasowe

Podczas infekcji, aby jak najszybciej dojść do zdrowia i ograniczyć kontakt ze współpracownikami najlepiej pozostać w domu. Osoby ubezpieczone na czas choroby, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, mogą liczyć na wypłatę zasiłku chorobowego.

- W miesiącach letnich takich jak lipiec czy sierpień 2024 roku liczba osób przebywających na zwolnieniu w województwie podlaskim wynosiła ok 40 tys. ubezpieczonych. We wrześniu nastąpił gwałtowny wzrost do ponad 56 tys., by w październiku osiągnąć liczbę ponad 64,5 tys. wystawianych e-ZLA. Ostatnie dwa miesiące ubiegłego roku kształtują się na poziomie 52 i 55 tys. zachorowani. Co do zasady maksymalny okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale są wyjątki kiedy ten okres zasiłkowy może być dłuższy lub krótszy – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Ubezpieczenie chorobowe, z którego wypłacany jest zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne jest obowiązkowe dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Natomiast w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, duchownych lub wykonujących umowę zlecenia jest dobrowolne. Składka na to ubezpieczenie nie jest wysoka i wynosi zaledwie 2,45 proc. podstawy wymiaru, ale w przypadku choroby można liczyć na wypłatę zasiłku chorobowego za czas, w którym praca nie jest wykonywana.

Jak długo można przebywać na zasiłku chorobowym?

- Osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, mogą otrzymać zasiłek chorobowy przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. Natomiast zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia np. po rozwiązaniu umowy o pracę będzie przysługiwał do 91 dni – wyjaśnia rzeczniczka.

Nie dotyczy to osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w okresie ciąży. Nie ulega on skróceniu również w przypadku niezdolności do pracy powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Jaka jest wysokość zasiełku chorobowego?

Miesięczny zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości:

- 80 proc. podstawy wymiaru, w tym również za okres pobytu w szpitalu,

- 100 proc. podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu, jeśli niezdolność do pracy będzie spowodowana m.in.: wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy , wystąpi w czasie ciąży, wystąpi wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Wysokość zasiłku chorobowego zależy od podstawy wymiaru składek. Podstawa obliczana jest od średniego wynagrodzenia bądź przychód z 12 miesięcy, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Co wtedy, gdy choroba się trwa dłużej niż zasiłek?

Gdy choroba się przedłuża, a limit dni na chorobowym został wyczerpany, wówczas możemy starać się o świadczenie rehabilitacyjne. W tym przypadku nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie, ale konieczne jest złożenie wniosku o to świadczenie do ZUS-u wraz z drukiem OL-9 wypisanym przez lekarza prowadzącego.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie, która po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego nadal jest chora, a dalsze leczenie lub rehabilitacja dają jej szanse na odzyskanie zdolności do pracy. Wniosek o świadczenie należy złożyć jeszcze przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.

- Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz orzecznik ZUS. Kierując się wiedzą medyczną, stwierdza, czy dalsze leczenie lub rehabilitacja umożliwi w tym czasie odzyskanie zdolności do pracy – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

MZ
24@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1463 osób online