Historia białostockiego szpitalnictwa. Wystawa na dziedzińcu Pałacu Branickich

2011.09.22 00:00
Od piątku, 23 września na dziedzińcu Pałacu Branickich otworzona zostanie wystawa "Kamienie milowe białostockiego szpitalnictwa", przedstawiająca najważniejsze momenty z jego historii, począwszy od XVII wieku po czasy współczesne, a nawet przyszłość na unikatowych fotografiach i dokumentach dokumentów fundacyjnych rodu Branickich.
Historia białostockiego szpitalnictwa. Wystawa na dziedzińcu Pałacu Branickich
Fot: UMB

Początek dziejów szpitalnictwa w Białymstoku jest ściśle związany z rozwojem miasta za czasów Wiesiołowskich, a następnie dworu Branickich. W tym czasie, przy kościele parafialnym powstał szpital-przytułek, na którym lokowali liczne fundusze ówcześni właściciele Białegostoku. XVIII-wieczne szpitalnictwo to nie tylko pomoc świadczona osobom samotnym i w podeszłym wieku. To czas sprowadzenia przez Branickich Sióstr Miłosierdzia, zdatnych do obsługi chorych, których w domu swoim pielęgnować będą, pokarmy i lekarstwa dawać, krew puszczać, rany opatrywać i wszelkim staraniem otaczać.

Nie można pominąć przy tym okresie osobistego lekarza Izabeli Branickiej - Jakuba Feliksa Michelisa, założyciela Szkoły Akuszerii w Białymstoku, wyrosłej na gruncie pałacowej szkoły położnych, która działała od początku XIX wieku.

Kolejne kamienie milowe białostockie szpitalnictwo położyło w XIX stuleciu. Powstał pierwszy szpital o funkcjach typowo leczniczych. Był to Szpital Obwodowy przy ob. ul. Lipowej. W drugiej połowie stulecia dołączył do niego zbudowany według nowoczesnych zasad Szpital Żydowski im. I. Zabłudowskiego przy dzisiejszej ul. Warszawskiej. Na początku XX wieku do funkcjonujących placówek dołącza kolejna - szpital prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Czerwonego Krzyża im. Imperatorowej Marii Fiedorówny.

Bardzo duże znaczenie w dziejach lecznictwa miał okres międzywojenny. Powstają wówczas specjalistyczne placówki medyczne. Oprócz tego, na początku lat dwudziestych, funkcjonują szpitale podległe Naczelnemu Nadzwyczajnemu Komisarzowi do Walki z epidemiami. Wszystkie szpitale dysponowały ogółem ponad 700 miejscami dla chorych. Kolejne zmiany zaszły w latach trzydziestych, gdy pod wspólnym szyldem Miejskiego Szpitala św. Rocha znalazły się pozostałe szpitale miejskie. Dzisiejsze szpitalnictwo jest spuścizną po okresie powojennym.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 23 wrzęsnia o godz. 13. Wystawę będzie można oglądać do 16 października na dziedzińcu Pałacu Branickich.

Jej organizatorami jest Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a wydarzenie wpisuje się w tegoroczne Dni Dziedzictwa Europejskiego organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

MAG

1760 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39