Mural mieści się przy ul. Hallera. Jak podkreślają inicjatorzy malowidła, Haller był szczególnie zasłużony w historii Polski, stąd też potrzeba upamiętnienia tej osoby w przestrzeni miasta.
- Z wielką satysfakcją chcemy wszystkich zaprosić na otwarcie muralu generała Józefa Hallera. Generał przedstawiony jest bardzo ciekawie i klasycznie. Haller był generałem Polski Zwycięskiej. 2 października o godz. 11:00 najpierw odbędzie się msza św., potem mały przemarsz z grupą konną hallerczyków. Przyjedzie sam gen. Haller, będzie to oczywiście odtwórca tej postaci. Pod wieżowcem naprzeciwko kościoła św. Kazimierza, przy ul. gen. Hallera ukażemy oficjalnie ten mural. Wpisuje się on w cały cykl związany z uczczeniem niepodległości Polski – podkreślał Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski.
4 października 1918 r. gen. Haller oficjalnie objął przywództwo nad polską armią. Nad jedyną armią, która brała udział w zwycięskiej koalicji państw. Dzięki temu Polska mogła znaleźć się w określonych granicach i powrócić na mapy Europy.
- Gen. Haller był postacią niesamowitą, bardzo poważaną i popularną w przedwojennej Polsce. To miejsce jest szczególnie ciekawe, czyli Dziesięciny – miejsce żywe. Haller był patronem wielu organizacji, m.in. harcerstwa polskiego i wpłynął w znaczący sposób na kształtowanie świadomości młodego pokolenia – dodał Wasilewski.
- Gen. Haller był, jest i będzie wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia. Jest wzorem i autorytetem, jeżeli chodzi o patriotyczne wartości, których w dzisiejszych czasach szczególnie potrzeba. Aby dbać o naszą ojczyznę. Wiemy, że czasy są niespokojne, a patriotyczne wartości są podstawą dla młodego człowieka – powiedział Bartosz Szolc, prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl