Gdzie powstają nowe miejsca pracy, a gdzie są likwidowane? Raport

2013.11.03 00:00
Najwięcej Podlasian pracuje w przemyśle, większość kobiet wybiera pracę w szkole, zaś pracodawcy częściej poszukują pracowników o niższych kwalifikacjach zawodowych - takie wnioski wypływają z danych udostępnionych przez US w Białymstoku.
Gdzie powstają nowe miejsca pracy, a gdzie są likwidowane? Raport
Fot: sxc.hu
Jak wynika z raportu, najwięcej mieszkanek woj. podlaskiego pracuje w edukacji

Urząd Statystyczny w Białymstoku opublikował raport pn. "Popyt na pracę w województwie podlaskim w I półroczu 2013 roku", który dostarcza informacji o liczbie pracujących, wolnych miejscach pracy według zawodów i rodzajów działalności oraz o liczbie nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy w okresie od stycznia do czerwca br.

Specjaliści i rzemieślnicy poszukiwani

Jak wynika z raportu, największa liczba Podlasian pracuje w zakładach zajmujących się przetwórstwem przemysłowym (20,1%), handlem i naprawą pojazdów samochodowych (20,0%), a także edukacji (15,1%). Spośród wszystkich pracujących najliczniejszą grupę stanowią specjaliści (23,9%), robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (17,4%) oraz pracownicy biurowi (11,0%). Z kolei najmniejszy udział w strukturze pracujących wg grup zawodów w Podlaskiem mają: przedstawiciele władz publicznych, urzędnicy i kierownicy (8,4%) oraz rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy (0,3%).

Co ciekawe, większość pracujących kobiet była zatrudniona w sektorze publicznym, z czego aż 22,6% w edukacji, 18,6% w zakładach zajmujących się handlem i naprawą pojazdów, zaś 18% w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

Najłatwiej o pracę w budowlance

Urząd Statystyczny sprawdził także, w którym sektorze w ostatnim czasie powstało najwięcej wolnych miejsc pracy. Jak się okazuje, większość z nich, bo aż ponad 80%, należy do sektora prywatnego. Największą gotowość na przyjęcie nowych pracowników wykazały zakłady prowadzące działalność w zakresie budownictwa oraz przetwórstwa przemysłowego, stanowiące ok. 30% wszystkich jednostek zgłaszających możliwość zatrudnienia. Wiele nieobsadzonych stanowisk pracy posiadały również jednostki zaliczane do handlu i naprawy pojazdów samochodowych – 11,0% oraz administracji publicznej i obrony narodowej; obowiązkowych zabezpieczeń społecznych – 10,0%. Najmniej wolnych miejsc pracy można było zaobserwować w sektorze edukacja.

W końcu czerwca najwięcej ofert od pracodawców skierowanych było do pracowników o niższych kwalifikacjach zawodowych - 36% wszystkich wolnych miejsc pracy oczekiwało na robotników przemysłowych i rzemieślników. Na rynku pracy dużą popularnością cieszyli się także specjaliści, którym gwarantowano prawie 19% ogółu wolnych miejsc, głównie w administracji publicznej i obronie narodowej, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

Najwięcej zwolnień w edukacji

W pierwszym półroczu w naszym województwie zlikwidowano prawie 3,5 tys. miejsc pracy. Nie jest zaskoczeniem, że w sektorze publicznym najwięcej likwidowanych etatów zgłosiły sekcje: edukacja (28.9%) oraz kultura, rozrywka i rekreacja (16,5%).

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1687 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39