Po świąteczno-noworocznej przerwie, uczniowie wracają do szkoły 2 stycznia. Pochodzą do niej jedynie 4 dni, bo już w pierwszym tygodniu mają dzień wolny - piątek 6 stycznia. Wtedy przypada bowiem Święto Trzech Króli.
Pierwszą dłuższą okazję do wypoczynku uczniowie mają w trakcie ferii zimowych. Zostały one podzielone na dwutygodniowe turnusy dla poszczególnych województw
- 16-29 stycznia 2023 r. - woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie;
- 23 stycznia-5 lutego 2023 r. - woj, podlaskie i warmińsko-mazurskie;
- 30 stycznia-12 lutego 2023 r. - woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie;
- 13-26 lutego 2023 r. - woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie.
Kolejne dni wolne przypadają w okresie wielkanocnym. Uczniowie będą mieli wolne od 6 kwietnia (czwartek) do 11 kwietnia (wtorek).
Następne wolne dni przypadają w majówkę. 1 maja to Święto Pracy, a 3 maja wypada Święto Konstytucji 3 Maja. Jako że przypadają na poniedziałek i środę, to uczniowie pozostaną w domach także w przedzielający je wtorek 2 maja. Uczniowie szkół średnich (prócz maturzystów) będą mieli dłuższą majówkę, ponieważ z powodu egzaminów maturalnych będą mieli wolne od 4 do 8 maja.
Oprócz kalendarzowych dni wolnych uczniowie, nie licząc zdających - mogą liczyć na dni wolne w trakcie egzaminów ósmoklasisty (23-25 maja).
8 czerwca (czwartek) przypada Boże Ciało, które również jest dniem wolnym od szkoły.
Zakończenie roku szkolnego 2022/23 jest zaplanowane na piątek 23 czerwca. Uczniowie powrócą do szkół w piątek 1 września na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24. Z kolei pierwsze zajęcia lekcyjne odbędą się w poniedziałek 4 września.
W 2023 r. 1 listopada wypada w środę, a 11 listopada w sobotę, co oznacza zaledwie jeden dzień wolny. Z kolei przerwa świąteczno-noworoczna przypada od piątku 22 grudnia do poniedziałku 1 stycznia 2024 roku.
Każdy dyrektor szkoły ma do rozdysponowania dni wolne dla swojej szkoły. Ich liczba różni się w zależności od typu placówki oświatowej: szkoły podstawowe - do 8 dni; licea ogólnokształcące, technika, szkoły branżowe I i II stopnia, szkoły policealne i centra kształcenia zawodowego - do 10 dni; a szkoły specjalne przysposabiające do pracy - do 4 dni.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl