Esperal Warszawa, jako pomoc w walce z alkoholizmem

2022.12.16 15:18
Uzależnienie od alkoholu to poważny problem współczesnego społeczeństwa. Do tej pory eksperci wszystkich szczebli jednoznacznie uznali, że jest to choroba i dlatego wymaga leczenia.
Esperal Warszawa, jako pomoc w walce z alkoholizmem
Fot: materiał partnera

Najskuteczniejsze jest leczenie kompleksowe, które łączy w sobie zarówno programy rehabilitacji psychoemocjonalnej, jak i leczenie uzależnień. Jednak nowe techniki pozwalają skutecznie uporać się ze złym nawykiem, a efekty leczenia utrzymują się przez długi czas. 

Jedną z nich jest Esperal Warszawa, czyli tzw. wszywka alkoholowa, którego substancją czynną jest disulfiram. Esperal wszywany jest do ciała pacjenta, co stanowi niezawodną ochronę przed spożyciem alkoholu, gdyż po przyjęciu minimalnej dawki alkoholu kondycja fizyczna osoby uzależnionej ulega znacznemu pogorszeniu.

Ogromne znaczenie ma rehabilitacja psychologiczna, podobnie jak chęć pacjenta do poddania się leczeniu odwykowemu. Biorąc pod uwagę konsekwencje i reakcje organizmu, jakie może wywołać spożycie alkoholu do organizmu po rozpoczęciu leczenia farmakologicznego, pacjent nie tylko przechodzi wstępne pełne badanie lekarskie, ale także wyraża pisemną zgodę na zabieg.

Esperal - czym jest?

Disulfiram jest stosowany w leczeniu przewlekłego alkoholizmu. Nieprzyjemne skutki pojawiają się nawet przy spożyciu minimalnych ilości alkoholu. Efekty te zaczynają się około 10 minut po przedostaniu się alkoholu do organizmu i utrzymują się przez 1 godzinę lub dłużej. Disulfiram nie leczy alkoholizmu, ale zniechęca do picia.
Zasada działania leków stosowanych w leczeniu alkoholizmu polega na hamowaniu produkcji przez wątrobę specjalnego enzymu rozkładającego alkohol we krwi. 

Niemożliwe jest samodzielne wyeliminowanie tych objawów. Pacjent wymaga pilnej pomocy lekarskiej, podczas której zostanie podane antidotum. Ze względu na nasilenie możliwych następstw, przed zabiegiem pacjent przechodzi nie tylko szczegółową konsultację, ale również pełne badanie lekarskie. Ta metoda leczenia, jak każda inna, ma listę przeciwwskazań, a mianowicie: 
- Indywidualna nietolerancja poszczególnych składników leku;
- Ostry przebieg chorób zakaźnych; 
- Ciąża i okres karmienia piersią; 
- Zaburzenia psychiczne. 

Ponadto istnieje lista chorób, które są przeciwwskazaniami. Wśród nich: 
- Poważne uszkodzenie wątroby, nerek, układu sercowo-naczyniowego; 
- Padaczka; 
- Zaburzenia neuropsychiatryczne; 
- Zatrucie alkoholem, 
- Zespół odstawienia; 
- Cukrzyca; 
- Nowotwory złośliwe; 
- Ostre choroby zakaźne, w tym te, którym towarzyszy wysoka gorączka.

Należy zauważyć, że farmakoterapia alkoholizmu jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Ta metoda sprawdziła się i jest bardzo skuteczna. Nie możemy jednak zapominać o aspekcie psychologicznym i stosować go kompleksowo w połączeniu z psychoterapią. Wsparcie rodziny i przyjaciół również odgrywa ważną rolę w powrocie do zdrowia pacjenta. Dlatego nasz ośrodek oferuje im aktywny udział w treningach psychologicznych i jest przygotowany do zaoferowania specjalnych programów wsparcia i profesjonalnego doradztwa. 

Implantacja Esperalu

Uzależnienie od alkoholu obniża jakość życia. Ta choroba powoduje wiele problemów. Wszycie implantu za pomocą Esperalu to skuteczna metoda leczenia alkoholizmu. Polega na wprowadzeniu kapsułki do tkanki mięśniowej. Wszystkie leki stosowane w leczeniu alkoholizmu zawierają aktywny składnik disulfiram, który jest niezgodny z etanolem. Jako implant w organizmie człowieka, disulfiram regularnie dostaje się do krwioobiegu. Lek blokuje rozkład etanolu, dzięki czemu gromadzi się toksyczny produkt jego niepełnego rozkładu, aldehyd octowy. 

Zabieg wykonywany jest wyłącznie w szpitalu pod nadzorem lekarza. Nie stanowi zagrożenia życia. Poddanie się esperalu pomaga osiągnąć doskonałe wyniki i przywrócić osobę do normalnego życia bez alkoholu. Skuteczność zabiegu zależy zasadniczo od dwóch aspektów. 

1. Motywacja. Pragnienie wyleczenia powinno pochodzić wyłącznie od samego uzależnionego. Musi być szczera, a osoba musi być gotowa stawić czoła wszelkim trudnościom na drodze do wyzbycia się nałogu. Jeśli decyzja o leczeniu została podjęta pod groźbami i naciskiem bliskich, to żadna pojedyncza metoda leczenia nie przyniesie rezultatu lub efekt będzie krótkotrwały. 

2. Kwalifikacja medyczna. Esperal powinien być wszywany wyłącznie przez lekarza, który ma odpowiednie doświadczenie.
 
Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie powoduje dyskomfortu dla pacjenta. Lekarz wykonuje nacięcie skóry, najczęściej na pośladku, rzadziej po lewej stronie podłopatkowej lub nadbrzusznej. Za pomocą narzędzia chirurgicznego, tabletki wprowadza się pod podskórną warstwę tłuszczu, następnie ranę zaszywa i zakłada bandaż. Ilość tabletek zależy zazwyczaj od wagi i jest to 1 tabletka na 10 kg masy ciała. Z reguły lek działa od 8-10 miesięcy. 

Jak działa Disulfiram
 
Z kapsułek implantu Esperal, które są wprowadzane pod warstwę podskórnej tkanki tłuszczowej, każdego dnia do krwiobiegu dostają się precyzyjnie dopasowane dawki leku. Dzięki temu poziom disulfiramu niezbędny do blokady alkoholowej jest stale utrzymywany w organizmie. Substancja ta nie wpływa na stan człowieka, dopóki nie spożyje on nawet znikomej ilości alkoholu. 

W tym przypadku, ze względu na niemożność całkowitego rozszczepienia etanolu, gromadzą się produkty jego niepełnego metabolizmu, które mają działanie toksyczne. Zatruciu towarzyszą wyraźne objawy, w tym:
- ból głowy,
- nudności, 
- zaburzenia rytmu serca 
- trudności w oddychaniu. 

W ciężkich przypadkach obserwuje się drgawki, może dojść do utraty słuchu i wzroku, a także porażenia kończyn. Taka reakcja organizmu zniechęca pacjentów do picia alkoholu, gdyż tworzy się uporczywe fizyczne odrzucenie alkoholu, aż czasem psychiczna niechęć do niego.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

1878 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39