Zawarcie porozumienia to ważny krok w rozwoju współpracy woj. podlaskiego i Obwodu Grodzieńskiego. W tym przypadku współpraca ta dotyczy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Jest też niezbędna w kontekście starań o środki z Programu Transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Krótko mówiąc, 6 podlaskich placówek, ubiegając się o fundusze, razem z partnerami z Białorusi złożyło tzw. fisze projektowe wspólnych działań, które zostały ocenione pozytywnie i przeszły do drugiego etapu konkursu o transgraniczne pieniądze. W środę przedstawiciele podlaskich i grodzieńskich placówek ochrony zdrowia, poza podpisaniem porozumienia, dopracowywali szczegóły projektów podczas spotkań zorganizowanych w Białymstoku.
- Byłoby wysoce nierozsądne, gdybyśmy nie chcieli ze sobą współpracować. Łączy nas bardzo wiele, łączy nas wspólny region i po prostu musimy tę okazję wspólnie wykorzystać – mówi
prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Współpraca między UMB a Zarządem Ochrony Zdrowia Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego (pod który podlegają partnerskie placówki z Białorusi) to także wymiana doświadczeń naukowych i zawodowych oraz kadry, organizacja wspólnych konferencji, szkolenia pracowników, a także wdrażanie nowych metod leczenia.
dorota.marianska@bialystokonline.pl