Dała się nabrać. Przekazała oszustom 20 tys. zł

2020.09.22 18:12
We wtorek na terenie województwa podlaskiego doszło do 13 usiłowań oszustw metodą "na policjanta". Niestety mieszkanka powiatu łomżyńskiego straciła 20 tys. zł.
Dała się nabrać. Przekazała oszustom 20 tys. zł
Fot: pixabay

Jednego dnia doszło do 13 usiłowań oszustw metodą "na policjanta". Jedno było skuteczne.

Z ustaleń policjantów wynika, że do kobiety zadzwonił mężczyzna, który podając się za "policjanta" powiedział, że jej synowa spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy. Kobieta przekazała oszustom 20 tys. zł.

Kolejny raz policja przypomina:

Przestępcy, aby oszukać, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji.

Oszuści często proponują, że można potwierdzić ich autentyczność wybierając numer 112 lub 997, oczywiście nie przerywając połączenia. W słuchawce słychać melodię, a następnie najczęściej głos innej osoby, który potwierdza wersję dzwoniącego. W ten sposób "ofiara" traci czujność i jest przekonana że ma kontakt z prawdziwymi funkcjonariuszami, pamiętajmy tak działają oszuści.

Policja apeluje też do bliskich osób starszych, by zadbać o bezpieczeństwo seniorów. Należy powiedzieć im o zagrożeniach, uczulić na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści Porozmawiać ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób.

Pamiętaj:

- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł.

- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj policję.

- Policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

880 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39