Ich przemijające piękno próbuje zatrzymać na swoich zdjęciach Przemysław Andruk. Wczoraj w Famie otworzył wystawę "Fabryka Nowika" pokazującą przemysłowe zabudowania przy ul. Augustowskiej. - Te zdjęcia są wspomnieniem dzieciństwa, bo wychowałem się w tej dzielnicy - w otoczeniu dwóch fabryk włókienniczych - mówił Andruk. - Pewnego razu szedłem ulicą Augustowską i zobaczyłem, że brama do fabryki jest uchylona. Wśliznąłem się tam i zobaczyłem to, czego wcześniej nie mogłem widzieć. Pozostały tam śmieci, ale one dużo mówią o tym, co się tam działo wcześniej. Fabryka zrobiła też na mnie ogromne ważenie w czasach szkolnych, kiedy byłem tam na wycieczce - opowiadał. Kilka lat temu w fabryce, a raczej w tym, co po niej zostało sypały się tynki, walały się porzucone papiery i szpulki nici.
Wystawę uzupełnił pokaz multimedialny z przeobrażeń fabryki Beckera przy ul. Świętojańskiej w Galerię Alfa. Przetworzona, elektroniczna muzyka Piotra Chocieja (z dźwiękami przypominającymi pracę włókienniczych maszyn) i szybki montaż dały wrażenie teledysku.
Wystawa i prezentacja otworzyły festiwal "Inny wymiar". Jego druga edycja nosi podtytuł "Sąsiedzi". Ma przypomnieć oblicze wielonarodowościowego Białegostoku, w którym przenikały się różne kultury, m.in. polska, żydowska i niemiecka. Program imprezy jest bardzo zróżnicowany.
Dzisiejszy dzień poświęcony jest problemom białoruskim. Przed nami debata "Dokąd zmierza Białoruś?" z udziałem dziennikarzy, literatów i działaczy politycznych z Polski, Białorusi, Litwy. Natomiast w przeglądzie filmowym "Sąsiedzi" zobaczymy: "Minuty Żyzni" Rusłana Kotkowica - jeden z nielicznych pełnometrażowych filmów zrealizowanych na Białorusi oraz dokument "Muzyczna partyzantka" Mirosława Dembińskiego pokazujący białoruską rzeczywistość przez pryzmat muzyki rockowej.
Wiele jutrzejszych propozycji związanych jest z kulturą żydowską. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów w Łodzi pokaże m.in. film "Pięć miast" z portretami przedwojennego Lwowa, Warszawy, Wilna, Krakowa i Białegostoku. Na placu miejskim zagra związany z Białymstokiem Chanajki Klezmer Band. Poza tym zostanie otwarta wystawa multimedialna "100 lat, jeden wiek, cztery pokolenia - miejsca i ludzie" Jolanty Szczygieł - Rogowskiej i Piotra Sawickiego.
Na wszystkie opisane wydarzenia wstęp jest wolny. Festiwal potrwa do niedzieli. Organizatorem jest Białostocki Ośrodek Kultury.