Co może poprawić nasz stan psychiczny? Rusza nowy cykl spotkań w Książnicy [WYWIAD]

2024.04.15 07:23
Czy literatura i psychologia to bliskie dla siebie obszary? Okazuje się, że tak! Wkrótce Książnica Podlaska w Białymstoku rozpocznie zupełnie nowy cykl spotkań, który łączy właśnie te dwie dziedziny. Więcej na temat tego projektu opowiada Sebastian Kochaniec z Książnicy Podlaskiej.
Co może poprawić nasz stan psychiczny? Rusza nowy cykl spotkań w Książnicy [WYWIAD]
Fot: Książnica Podlaska w Białymstoku/Facebook
Sebastian Kochaniec

Książnica Podlaska otrzymała dofinansowanie na zupełnie nowy projekt. Jaką ma nazwę i na czym będzie polegać?

Sebastian Kochaniec: Projekt został złożony przez naszą koleżankę, Mariannę Kalinowską-Michno, która pracowała nad nim prawie rok. Bardzo cieszymy się, że uzyskał dofinansowanie ze środków ministerstwa w kwocie 18 tys. zł. Nazwa naszego projektu to "Psychologia na usługach literatury. Książki odpowiedzią na wielowymiarowość psychiki człowieka". Startuje on już w maju.

Nazwa projektu brzmi intrygująco i aktualnie. Co właściwie się pod nią kryje?

Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników biblioteki, czy też sugerując się badaniami nad zdrowiem psychicznym Polaków, został przygotowany cykl 16 interdyscyplinarnych spotkań. To będą warsztaty i spotkania wykładowe dla dorosłych, seniorów, osób wysoko wrażliwych, bibliotekarzy, osób o specjalistycznych potrzebach, ale także dla dzieci i młodzieży. Zakres odbiorców jest bardzo duży. Kulturotwórczym zadaniem tego projektu jest animowanie zachowań czytelniczych, społecznych i rodzicielskich oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat zdrowia psychicznego, ale również aktywizacja grup marginalizowanych.

Ten projekt pokaże, że czytanie książek i aktywność oferowana przez biblioteki kształtują dobrostan psychiczny. W planach są spotkania autorskie z pisarzami, profilerem kryminalnym, podcasterką true-crime i psychoterapeutką. Będzie również bardzo ciekawe spotkanie, które jest takim ofertownikiem senioralnym, stymulujący spacer terapeutyczny, warsztaty poetyckie, biblioterapię dla różnych grup odbiorców, konkursy, wykłady oraz zajęcia z różnego rodzaju specjalistami. Ten program jest bardzo bogaty, a oferta będzie rozłożona w czasie tak, aby każdy mógł z tego skorzystać.

W jaki sposób łączy się literatura z psychologią? Jak to połączenie wpływa na człowieka?

Ten projekt jest o tyle ważny, że odczarowuje w pewnym sensie mit związany z tym, że jak słyszymy słowa "psychologia" i "literatura" to nam się to kojarzy z podręcznikami akademickimi. Nasz projekt pokazuje jednak, że literatura jest rodzajem psychologii, ponieważ ma swój aspekt katarktyczny i potrafi wpływać na psychikę człowieka. Potrafi nas wydrzeć z rzeczywistości, w której się znajdujemy albo poddać nam pewne wzorce lub mechaniki zachowania, aby sobie z tą rzeczywistością poradzić. W skali terapeutycznej, czy też ujęcia psychologii, ten projekt jest zakreślony szeroko.

W każdym wieku spotykamy się z różnego rodzaju problemami natury psychicznej. Wiemy również jaki mamy ogromny problem w przypadku psychologii młodzieży w tej chwili. O tym mówi się nie od wczoraj. W tym projekcie zostały ujęte dwie ważne rzeczy, czyli terapeutyczna rola literatury jako działalność narracji pewnej opowieści, a także spojrzenie na nasze problemy codzienności, od depresji po różnego rodzaju lęki, czy też inne problemy, które mamy w społeczeństwie pod kątem psychologicznym.

Czy oprócz literatury możemy spodziewać się zaangażowania w projekt innych obszarów kultury popularnej?

Pracujemy nad spotkaniami poświęconymi grom wideo pod kątem tego jaki mają wpływ na psychikę młodych, ale również i osób dorosłych. Będzie zarówno coś dla tych, którzy grają, czyli dla młodszych, jak i nieco starszych. Znajdzie się również miejsce dla rodziców, którzy czuwają nad tym, aby dzieciaki grały w to, co jest przeznaczone dla ich wieku oraz aby zapoznali się z pewnymi mitami i faktami dotyczącymi zagrożeń, jakie mogą wypłynąć z perspektywy gier.

W przypadku gier wideo pojawia się wiele tytułów, które są mocno narracyjne i literackie oraz mają wpływ psychologiczny. Ostatnio sam trafiłem na ciekawe badanie mówiące o tym, że w ostatnich 30 latach stopień empatii wśród młodych osób spadł o 40 proc. Artykuł mówił o tym, że odpowiednie gry wideo mogą być takim zjawiskiem, które pozwala młodym ludziom, którzy się alienują, uczyć się empatii na zasadzie wcielania się w bohaterów i przeżywania ich historii. Na podobnej zasadzie działa też literatura.

Projekt zaczyna się już niebawem. Czy możemy uchylić rąbka tajemnicy na temat tego, co znalazło się w harmonogramie?

Ten program jest tak mocno rozbudowany, że wydarzenia będą rozsiane w naszych filiach, jak i w innych bibliotekach w regionie. W maju czekają nas warsztaty poetyckie z Teresą Radziewicz, które będą miały miejsce na Filii nr 3, natomiast 21 maja odbędzie się spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką w bibliotece w Suchowoli. 20 czerwca planujemy bardzo fajne spotkanie o nazwie "Srebrny dobrostan" i to będzie taki wykład połączony z warsztatem dr Wandy Matras-Mastalerz, która jest świetna w tym temacie i pod kątem seniorów będzie to kapitalne spotkanie. Z kolei 20 września odbędzie się dzień poświęcony kryminologii. Będzie wykład dr hab. Marka Kochanowskiego i wykład dr Bogdana Lacha, który jest specjalistą na całą Polskę pod kątem kryminologii.

Projekt "Psychologia na usługach literatury. Książki odpowiedzią na wielowymiarowość psychiki człowieka" rusza w maju, a zakończy się we wrześniu bieżącego roku. Szczegóły będą umieszczane na stronie internetowej Książnicy Podlaskiej oraz na Facebooku instytucji.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym projektu.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1622 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39