Czas zabawy, ale i ryzyka
Piątek (17 stycznia) to w województwie podlaskim ostatni dzień szkoły przed feriami zimowymi, które potrwają do 2 lutego. O bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, w czasie laby, będzie dbał cały sztab ludzi ze służb mundurowych, szkół, a nawet urzędów. Wojewoda podlaski zwołał w Urzędzie Podlaskim spotkanie z przedstawicielami różnych organów, którzy przybliżyli plan działań na najbliższe dwa tygodnie.
- Okres ferii był poprzedzony działaniami organizacyjnymi środowisk oświatowych, samorządowych, ale też samych zainteresowanych. Duży wysiłek kładą w tej sprawie instytucje rządowe – mówi wojewoda Bohdan Paszkowski. - Ferie to okres wypoczynku młodzieży, ale wszyscy wiemy, że z wolnym czasem wiążą się różnego rodzaju ryzyka.
Kuratorium oświaty od dłuższego czasu przygotowywało listę organizatorów wypoczynku, którzy musieli taką działalność zarejestrować. Kuratorium kontrolowało wszystkie takie zgłoszenia.
- Ważne jest, żeby wypoczynek był zarejestrowany, ponieważ my sprawdzamy wszystkie wymogi określone w przepisach. Jest to również ułatwienie dla rodziców i tutaj zwracam się z apelem, żeby każdy wypoczynek, na który chcą wysłać swoje dzieci, wcześniej sprawdzić w bazie – mówi Beata Pietruszka, Podlaski Kurator Oświaty. - My sprawdzamy, czy w tym miejscu jest odpowiednia kadra, czy jest odpowiednia ilość wychowawców, także czy są spełnione inne warunki, jak np. zapewniony dostęp do opieki medycznej.
Zorganizowanie wypoczynku, bez uprzedniego zgłoszenia, może się wiązać z karą grzywny. Wszystkie osoby, które chcą zapoznać się z listą organizatorów, mogą to zrobić na stronie kuratorium oświaty.
Mundurowi "na posterunku"
Ferie to także czas wzmożonej pracy służb mundurowych. Podlascy strażacy sprawdzają przede wszystkim obiekty pod kątem przepisów pożarowych, ale też prowadzą różnego rodzaju działania prewencyjne i informacyjne. Do 10 stycznia przeprowadzono kontrole w 12 obiektach i wystawiono 7 pozytywnych opinii. Strażacy będą dalej prowadzić takie kontrole w miejscach zgłoszonych do bazy sporządzonej przez kuratorium. Działania prewencyjne są natomiast związane z dwoma dużymi ogólnopolskim programami "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa" oraz "Kręci mnie bezpieczeństwo".
Jak mówią natomiast przedstawiciele policji, oni działania przygotowawcze mają już dawno za sobą, a od soboty rozpoczynają prowadzenie czynności, przede wszystkim związanymi z kontrolą ruchu drogowego.
- Faza przygotowań do tego, żeby zapewnić dzieciom bezpieczne ferie, już dawno minęła – mówi nadkom. Tomasz Krupa, rzecznik Podlaskiej Policji. - Zaczęliśmy od tego, że policjanci spotykali się z dziećmi w szkołach podczas spotkań profilaktycznych, ale policjanci spotykali się także z kadrą pedagogiczną i rodzicami, bo te płaszczyzny, jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa, przenikają się i bardzo ważne, żeby ta wiedza była wpajane także przez nauczycieli i rodziców. Ciężka praca fizyczna związana z zapewnieniem bezpieczeństwa zaczyna się już jutro. Spodziewamy się wzmożonego ruchu związanego z zorganizowanymi wyjazdami.
Wszystkie komendy w województwie podlaskim, we współpracy z Inspekcją Transportu Drogowego, uruchomiły możliwość kontrolowania autokarów (na stronach internetowych policji można znaleźć informację, gdzie zgłosić autokar do kontroli).
Funkcjonariusze są świadomi, że nie wszystkie dzieci wezmą udział w zorganizowanych formach wypoczynku i zamierzają zwracać baczną uwagę na młodzież przebywającą w miejscach publicznych w czasie wolnym od lekcji.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl