Miasto przyjazne
Białystok wychodzi naprzeciw potrzebom osób niedosłyszących.
Niepełnosprawność słuchu powoduje, że w miejscach gdzie jest dużo ludzi, panuje hałas czy dociera gwar ruchu drogowego, osoby takie odczuwają dyskomfort. Odpowiedzią na ten problem jest pętla indukcyjna, która niweluje wszelkie zakłócenia i gwarantuje czysty odbiór dźwięku. To właśnie dzięki niej osoby słabosłyszące mogą wyraźniej słyszeć i lepiej rozumieć docierające do nich głosy.
W Muzeum Pamięci Sybiru oraz na Politechnice Białostockiej zostały zainstalowane właśnie takie pętle indukcyjne. To proste rozwiązanie niweluje zakłócenia w odbiorze dźwięków i wspomaga słyszenie wśród użytkowników aparatów słuchowych i implantów ślimakowych.
- W miejscach użyteczności publicznej, jak np. urzędy czy ośrodki zdrowia, niezwykle często panuje pogłos, ludzie stojący w kolejce rozmawiają ze sobą, a personel jest zazwyczaj oddzielony od klientów ladą bądź szybą. Sprawia to, że głos jest stłumiony, pojawiają się zakłócenia, a do użytkownika aparatu dociera wiele dźwięków jednocześnie i ciężko jest je odpowiednio zidentyfikować - mówi Aleksandra Szorc, użytkowniczka aparatów słuchowych i koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.
Pętle indukcyjne dobrym standardem
Jak należy korzystać z takiej pętli? Wystarczy, że w przestrzeni gdzie jest zainstalowana, użytkownik aparatu bądź implantu włączy w nim – wcześniej uruchomiony u protetyka – tryb cewki indukcyjnej. Zapewni to osobom z niepełnosprawnością słuchu komfort uczestnictwa w życiu społecznym (np. możliwość załatwienia spraw urzędowych czy dostęp do edukacji czy dóbr kultury) i zniweluje obawy o niezrozumienie docierających dźwięków.
Dostępność placówek dla osób z niepełnosprawnościami to współczesny standard. Ogromnie cieszy, że instytucje użyteczności publicznej, dbają o użytkowników z trudnościami.
- Pierwsze pętle na Politechnice Białostockiej zamontowano już w 2009 roku – były to systemy do auli wykładowych. Kolejne zakupiliśmy pod koniec ubiegłego roku. Zostały one zainstalowane w miejscach obsługi studentów: we wszystkich dziekanatach, w Bibliotece Politechniki Białostockiej, w sekretariatach Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, w Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji oraz w kilku jednostkach administracyjnych, między innymi w sekretariacie prorektora ds. studenckich. Pętle indukcyjne zainstalowane w miejscach obsługi studentów ułatwiają komunikację indywidualną z osobami słabosłyszącymi - komentuje Tomasz Jastrzębski, Pełnomocnik Rektora Politechniki Białostockiej ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Kultura dostępna
Muzeum Pamięci Sybiru od samego początku chciało osiągnąć jak najwyższy stopień dostępności. Mając możliwość przystosowania przestrzeni dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, stworzono program dostępności, w którym znalazły się także pętle indukcyjne.
- Dzięki temu, że zdecydowaliśmy na rozmieszczenie aż sześciu pętli indukcyjnych, każdy zwiedzający będzie mógł usłyszeć autentyczne głosy, relacje oraz wspomnienia Sybiraków. Towarzyszą one podczas całej ścieżki zwiedzania i bez wątpienia są najważniejszym aspektem narracji naszego muzeum - powiedziała Karolina Mosiej-Zambrano, Adiunkt w Dziale Wystaw Muzeum Pamięci Sybiru.
24@bialystokonline.pl