Adres nowo powstałej strony internetowej nieregularnika "Epea. Pismo literackie" to: ksiaznicapodlaska.pl/epea. Czytelnicy znajdą tam m. in. wiersze, opowiadania, eseje, felietony, informacje o nowościach wydawniczych czy wywiady z ludźmi świata kultury - wszystko to, co do tej pory było dostępne jedynie w papierowej wersji pisma.
- To dla nas przede wszystkim szansa, by zdobyć nowych Czytelników, ale też dotrzeć do osób piszących, mieszkających nie tylko w naszym regionie i zaprezentować twórczość autorów, którzy zechcieli z nami współpracować znacznie szerszemu gronu odbiorców - mówi Justyna Sawczuk, redaktor naczelna nieregularnika "Epea. Pismo literackie".
Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przyznaje, że od dłuższego czasu trwały starania o stworzenie strony internetowej pisma.
- Od początku było dla nas jasne, że w XXI wieku pismo literackie nie może istnieć jedynie w formie analogowej. O stworzenie internetowej wersji nieregularnika "Epea" postulowali także sami twórcy, a dzięki przebudowie strony Książnicy Podlaskiej mogliśmy ten postulat zrealizować. Bardzo się cieszę, że w tej wyjątkowo trudnej sytuacji, możemy zaproponować czytelnikom kolejną, bezpłatną i dostępną bez wychodzenia z domu, porcję literatury.
Środki na przebudowę strony internetowej Książnicy Podlaskiej pochodziły z dotacji celowej, przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Nieregularnik "Epea. Pismo literackie" powstał w 2018 roku jako odpowiedź na potrzeby środowiska podlaskich literatów, wyartykułowane przez nich podczas sejmiku poetyckiego, towarzyszącego II edycji Festiwalu Literackiego "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie".
Tytuł nieregularnika nawiązuje do historii działalności Książnicy Podlaskiej, pod szyldem której przez lata ukazywał się almanach "Epea". Na łamach nowego pisma publikują zarówno znani i cenieni literaci, jak i debiutanci - z województwa podlaskiego i innych części kraju.
Wydanie kolejnego, czwartego już numeru, planowane jest na przełomie czerwca i lipca.
anna.d@bialystokonline.pl