Na taką pomoc liczyć mogą instytucje i firmy szkoleniowe, które zgłoszą się do Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego (ROSzEFS) przy Towarzystwie Naukowym Organizacji i Kierownictwa Oddział w Białymstoku mieszczącym się przy ul. Jagienki 4.
Jest to kolejny projekt realizowany przez TNOiK pod tą nazwą. Dotychczas z pomocy ROSzEFSu skorzystało 358 instytucji z Podlasia. W 49 szkoleniach udział wzięło 838 pracowników tych instytucji. Jednym z zadań projektu jest też udzielanie pomocy w formie doradztwa. Z tego skorzystało 127 instytucji z Podlasia. Warto dodać, że podczas poprzedniej edycji projektu ROSzEFS wygenerowano aż 25 projektów. - W drugiej edycji projektu, która rozpoczęła się w listopadzie, przeprowadzimy jeszcze większa liczbę szkoleń i udzielimy więcej porad - poinformowała Ewa Jabłońska-Grzelak, dyrektor TNOiK w Białymstoku. - Z naszą ofertą dotrzemy teraz do większej ilości miast na Podlasiu, których zasięgiem działania nie objęliśmy podczas poprzedniej edycji programu - dodaje. Będą to głównie miejscowości z północnej części regionu. Na terenie całej Polski działają 32 ośrodki ROSzEFS. - W okresie od stycznia do listopada br. na terenie całej polski przeszkoliły ponad 5 tys. podmiotów, udzieliły ponad 2,5 tys. porad, czego skutkiem było wygenerowanie ponad 550 projektów - poinformowała na konferencji prasowej w Białymstoku Małgorzata Fijołek z PARP-u.
16 grudnia, w Białymstoku odbyła się konferencja "Europejski Fundusz Społeczny - szansą rozwoju dla Podlasia", której uczestnicy zapoznali się m.in. możliwościami wykorzystania EFS na Podlasiu oraz programami regionalnymi skierowanymi na walkę z bezrobociem i rozwojem zasobów ludzkich.
Przypomnijmy, że celem ROSzEFS jest promowanie wiedzy wśród instytucji regionalnych o możliwościach związanych z działalnością EFS. Zadaniem Ośrodka Regionalnego jest informowanie, prowadzenie ogólnych szkoleń i doradztwo w zakresie EFS, a także animowanie lokalnych inicjatyw współpracy, inspirowanie w zakresie kreowania pomysłów na dobre projekty oraz organizowanie szkoleń i seminariów dla projektodawców.
Szkolenia kierowane są też do potencjalnych wnioskodawców - władz lokalnych, wyższych uczelni, szkół, lokalnych instytucji rynku pracy, itp.
Szkolenia organizowane przez ROSzEFS dają uczestnikom:
- niezbędny zakres wiedzy związanej z EFS,
- możliwość korzystania z doświadczeń ekspertów i praktyków,
- dostęp do przykładów wrażeń projektów EFS w innych krajach,
- przykłady najlepszych praktyk z przygotowania i realizacji projektów,
- umiejętność zarządzania projektem (promocja i informacja, organizacja przetargów, wniosek o środki EFS, standardy przygotowania wniosków, forma i merytoryczna ocena wniosków, kryteria wyboru wniosków, komisje oceniające, umowa finansowania wniosków z EFS, inne)