
PROMOTECH ma zamiar stworzyć dwa innowacyjne urządzenia. To spore przedsięwzięcie, które może pomóc wielu firmom. Prace są realizowane w ramach programów unijnych wspierających nowe technologie i nowoczesne rozwiązania w podlaskich przedsiębiorstwach.
- Projektowanie nowych wyrobów to proces bardzo kosztowny, a dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego i unijnemu dofinansowaniu będziemy w stanie przeprowadzić prace badawczo-rozwojowe nad nową ukosowarką i platformą do wózków spawalniczych – mówi Artur Zawadzki, prezes PROMOTECHU. – Pozwoli to nam na poszerzenie oferty o nowatorskie rozwiązania, zwiększające konkurencyjność naszej firmy.
Pierwszym projektowanym urządzeniem jest ukosowarka obwiedniowa. Jak zapewniają przedstawiciele PROMOTECHU, jest to nowatorskie rozwiązanie, pozwalające na automatyczne zaokrąglanie krawędzi blach stalowych.
- Nowa technologia, oparta na metodzie obwiedniowej obróbki skrawaniem, ma zrewolucjonizować sposób przygotowania elementów stalowych do malowania i cynkowania – mówi Michał Uścinowicz, kierownik działu ukosowarek PROMOTECHU. - Zgodnie z wymogami niektórych norm, krawędzie konstrukcji stalowych muszą być zaokrąglone promieniem nie mniejszym niż 2 mm, by zapewnić skuteczną ochronę antykorozyjną.
Projekt ten ma mieć charakter innowacyjny na skalę międzynarodową. Jak twierdzą przedstawiciele białostockiej firmy – nikt z konkurencji nie oferuje niczego podobnego. To sprawia, że urządzenie może znacznie wzmocnić pozycję PROMOTECHU wśród innych przedsiębiorstw. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, maszyna zostanie wdrożona do produkcji pod koniec przyszłego roku.
Spawanie pod kontrolą systemu wizyjnego
Drugim projektem, nad którym będzie pracować firma, jest wózek do inspekcji spoin. PROMOTECH będzie go realizował w ramach konsorcjum z firmą Intratel.
- Jako PROMOTECH w tym projekcie skupimy się na tym, co umiemy najlepiej, czyli stworzeniu projektu mechanicznego oraz elektroniki sterowania wózkiem – mówi Michał Kusznier, kierownik działu lekkiej automatyzacji spawania. – Na początek, wraz z firmą Intratel opracujemy założenia projektowe wózka, jako platformy dla systemu wizyjnego – dodaje.
Pełna integracja systemu wizyjnego z wózkiem oraz określenie niezbędnych zmian w sterowaniu tak, by wózek stał się w pełni funkcjonalnym modelem, zgodnym z założeniami twórców planowana jest w drugim kwartale 2026 roku. - Ostatni etap to testy urządzenia w środowisku produkcyjnym oraz wykonanie niezbędnych poprawek – dodaje konstruktor PROMOTECHU. - Platforma ta w przyszłości pozwoli nam na rozwój naszych wózków spawalniczych. Technologia spawania oraz procesy około spawalnicze przyśpieszają, a dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli wejść w nowe gałęzie przemysłu i spełniać wymogi przemysłu 4.0.
24@bialystokonline.pl