1000 osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem będzie uczestniczyło w bezpłatnych szkoleniach w województwie podlaskim dzięki funduszom z unijnego programu Phare 2002. Projekt "Promocja Zatrudnienia i Rozwój Zasobów Ludzkich" oferuje także szkolenia dla 400 osób chcących założyć własną działalność gospodarczą.
Rozpoczęła się rekrutacja uczestników. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku mieszczącym się na ul. Sienkiewicza 82 umieszczony został charakterystyczny żółty ekspozytor, na którym znajdują się formularze zgłoszeniowe. Z każdą osobą, która wypełni taki formularz i wrzuci go do urny skontaktuje się Doradca Zawodowy w celu dalszego procesu rekrutacyjnego.
Szkolenia zawodowe będą miały na celu przygotowanie osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem do podjęcia lub zmiany miejsca pracy i zawodu, poprzez nabycie nowych umiejętności. Główne tematy szkoleń zawodowych to m.in.: "Prowadzenie spraw finansowo-kadrowych", "Specjalista ds. reklamy (grafika, marketing)", "Specjalista ds. ekonomiczno-finansowych", "Profesjonalny sprzedawca", "Kosmetyczka", "Przedstawiciel handlowy", "Magazynier z obsługą wózków widłowych".
Szkolenia z przedsiębiorczości prowadzone będą pod hasłem "Zakładamy firmę - warsztaty z przedsiębiorczości". Podstawowym celem szkoleń z tego zakresu będzie zdobycie wiedzy na temat prowadzenia działalności gospodarczej oraz wykształcenie postaw przedsiębiorczych wśród osób bezrobotnych. Umożliwią one ich uczestnikom poznanie "krok po kroku" podstawowych reguł i zasad towarzyszącym zakładaniu firmy. Moduły szkoleniowe będą obejmować między innymi następujące zagadnienia: "Wybór kierunku przyszłej działalności gospodarczej", "Biznes plan - instrument minimalizacji ryzyka przedsięwzięcia", "Organizacyjno-prawne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej", "Źródła finansowanie działalności gospodarczej" czy "Rozliczenia firmy - zasady prowadzenia dokumentacji księgowej i kadrowej".
Oferta kursów stworzona została w oparciu o przeprowadzone w ramach Projektu badania rynku pracy, które pozwoliły na zidentyfikowanie sektorów wzrostowych w regionie, wykazujących wysoką dynamikę popytu na pracę oraz struktury zawodowo-kwalifikacyjnej popytu na pracę, pod kątem wykrycia zawodów deficytowych i nadwyżkowych na regionalnym i lokalnych rynkach pracy.
Projekt realizuje konsorcjum w składzie: IMC Consulting Ltd. (lider), IMC Polska Sp. z o.o., Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku oraz Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku.