Po Rzeszowie i Lublinie przyszedł czas na stolicę Podlasia, gdzie można będzie się przekonać, na czym - według lokalnych artystów i tych zaproszonych z krajów Partnerstwa Wschodniego - polega inny wymiar muzyki, teatru, sztuki, filmu, społeczności i mody.
Pomost łączący historię i przyszłość
- W tym roku postawiliśmy na różnorodność. Białystok jest miejscem, w którym szlaki wielu kultur i narodów przecinają się - mówi Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.
Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultur, koordynatora festiwalu, podkreśla:
- Chciałabym, żeby ta edycja była swoistą wieżą Babel. Możemy pokazać, jak bardzo Białystok jest kreatywny. Festiwal jest swoistym pomostem łączącym historię i przyszłość, który jest mocno osadzony w teraźniejszości.
Dodaje, że impreza organizowana jest dzięki współpracy z partnerami lokalnymi, m.in. Galerią Arsenał, Muzeum Podlaskim, Białostockim Teatrem Lalek, WOAK-iem, Teatrem Papahema, Stowarzyszeniem Kreatywne Podlasie, Stowarzyszeniem Kulturalnym "Pocztówka", Pionierska Records, Galerią im. Sleńdzińskich, Centrum im. Zamenhofa czy Tv Biełsat.
Festiwalowe miejsca
Wydarzenia festiwalowe odbędą się w wielu miejscach, m.in. w teatrach, galeriach sztuki, Akademii Teatralnej, Auli Magna Pałacu Branickich i Białostockim Ośrodku Kultury, ale przede wszystkim w przestrzeni miejskiej, głównie na Rynku Kościuszki.
W programie znajdzie się ponad 30 wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli, pokazów filmowych, warsztatów, instalacji, spacerów edukacyjnych, questingów oraz pokazów mody, podczas których zaprezentuje się ponad 200 artystów z 7 krajów, m.in. z Chin, Rumunii i Gruzji. Organizatorami wydarzeń jest ponad 20 podmiotów: miejskich i wojewódzkich instytucji kultury, fundacji, stowarzyszeń i artystów.
Koncerty, wystawy i dużo więcej
W piątek (2.09) na Rynku Kościuszki wystąpi Asian Dub Foundation. Ich unikalne brzmienie jest mieszanką ostrych rytmów jungle, dubowych basów, industrialu, energetycznych punkowych gitar, sitaru i sampli z tradycyjnej muzyki Azji. Supportować ich będzie serbska grupa Neozbiljni Pesimisti. Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza także do Forum na koncert grupy Dagadana i Przyjaciół (wygraj wejściówki) oraz na pokazy filmowe cyklu "Kino Sąsiedzi".
Galeria Arsenał otwiera cztery nowe wystawy oraz instalację (więcej: Instalacja na rynku i nowe wystawy. Co przygotowuje Arsenał?). Z kolei Galeria im Sleńdzińskich organizuje promocję książki "Na wschód od Paryża i Warszawy był modny Białystok" połączoną z koncertem. Białostocki Teatr Lalek zaprasza natomiast na czytanie performatywne "Noc wilków" z muzyką na żywo Karbido i Półowa Zero-85. Tv Biełsat uczci jubileusz 20-lecia "Narodnego albomu". Pionierska Record organizuje z kolei warsztaty, podczas których chce utrwalić brzmienie Białegostoku. Spacer edukacyjny będzie poświęcony Dworcowi Fabrycznemu, a questingi - społeczności niemieckiej. Nie zabraknie też pokazów mody na Wydziale Architektury. W kilku miejscach miasta staną także instalacje.
A to jedynie wybrane wydarzenia.
Wstęp wolny na festiwal
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na część z nich obowiązują wejściówki (więcej: Bezpłatne wejściówki na festiwal Wschód Kultury / Inny Wymiar. Można je odbierać).
Wschód Kultury to przedsięwzięcie, które powstało z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. W tym roku jest realizowane po raz czwarty. Projekt stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej.
Portal BiałystokOnline patronuje festiwalowi.
Program: Wschód Kultury/Inny Wymiar
anna.d@bialystokonline.pl