Bezpłatne badania profilaktyczne chorób układu sercowo-naczyniowego na Rynku Kościuszki

2022.09.28 15:07
Na Rynku Kościuszki można będzie skorzystać z darmowych badań. Wszystko w ramach akcji Servier dla Serca.
Bezpłatne badania profilaktyczne chorób układu sercowo-naczyniowego na Rynku Kościuszki
Fot: pixabay.com

W piątek (30.09) w godz. 10.00-18.00 na Rynku Kościuszki odbędzie się XIX edycja kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Servier dla Serca, w ramach której każdy będzie mógł wykonać darmowe badania profilaktyczne chorób układu sercowo-naczyniowego. Na miejscu w Mobilnej Kardiologicznej Poradni można będzie zmierzyć ciśnienie tętnicze, zbadać stężenie glukozy we krwi, cholesterolu oraz poznać wskaźnik masy ciała BMI. W uzasadnionych przypadkach przewidziano również możliwość skorzystania z konsultacji kardiologicznej oraz badania EKG serca.

Akcja Servier dla Serca jest organizowana od 2003 roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi Polaków na stan zdrowia ich serc i zachęcenie do wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Podczas kampanii są także promowane zdrowe zachowania, które eliminują ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Inicjatywa zachęca do zmian trybu życia, podejmowania aktywności fizycznej czy porzucania nałogów.

W tym roku kampania jest w całości poświęcona budowaniu świadomości i edukacji w kierunku korzyści zdrowotnych płynących z kontrolowania i właściwego leczenia nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie ma 10 mln dorosłych Polaków

Okazuje się, że nadciśnienie jest obecnie jednym z najczęściej występujących czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Warto pamiętać, że ogromne znaczenie w tym przypadku mają nie tylko czynniki środowiskowe, ale też brak aktywności fizycznej, otyłość, niewłaściwa dieta (szczególnie z dużą ilością soli i cukru), stres, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz zła jakość snu. Trzeba mieć na uwadze, że nadciśnienie tętnicze jest bardzo podstępną dolegliwością, która przez lata może nie wywoływać żadnych objawów.

Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. niemal 10 milionów dorosłych Polaków miało zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co stanowiło 31,5% populacji żyjącej w naszym kraju.

- Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń na świecie, które jest zaliczane do grupy chorób cywilizacyjnych. Jednocześnie, z uwagi na szeroką dostępność dobrych leków obniżających wartości ciśnienia tętniczego, jest to choroba przewlekła, którą z powodzeniem można utrzymywać pod kontrolą. Warto jednak pamiętać, że skuteczność terapii w dużej mierze oparta jest na współpracy pacjenta z lekarzem, wzajemnym zaufaniu oraz odpowiedzialności samych pacjentów – podkreśla dr hab. n. med. Jacek Wolf, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

W tym roku organizatorzy chcą ustanowić Rekord Guinnessa i Rekord Polski w największej liczbie jednoczesnych pomiarów ciśnienia tętniczego wykonywanych samodzielnie. Wydarzenie odbędzie się 6 października w Warszawie w klubie Stodoła.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1944 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39