Tradycyjnie, jak co roku, ulicę polskich miast na 11 listopada zostały przyozdobione w biało-czerwone flagi, a w większości z nich odbędą się także uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości. Upamiętniamy w ten sposób, dzień w którym, po 123 lat nasz kraj wyrwał się spod jarzma zaborów.
11 listopada 1918, to właściwie data umowna, ponieważ odzyskiwanie niepodległości było procesem rozciągniętym w czasie. Przyjęto ją jednak, ponieważ jest to także dzień, który przyjmuje się jako zakończenie I wojny światowej. Od tamtej pory Polacy celebrują ten dzień, chociaż nie zawsze było to możliwe i nie zawsze w ten sam sposób.
Pierwsze lata po wojnie to bowiem czas, kiedy 11 listopada było świętem wojskowym. Dopiero 1937 roku, po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego nadano mu rangę święta państwowego. Wybuch II wojny światowej, a później komunizm w Polsce sprawiły, że przez wiele lat nie było możliwe w Polsce upamiętnianie tej rocznicy. Jej przywrócenie nastąpiło dopiero w 1989 roku. Dzisiaj natomiast (11.11) obchodzimy już 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Co ciekawe Białystok, odzyskał niepodległość kilka miesięcy później, bo w lutym 1919 r. Do tej pory stacjonowały tu bowiem wojska niemieckie. Można powiedzieć, że w stolicy województwa podlaskiego możemy świętować odzyskanie niepodległości dwa razy do roku. Więcej o tegorocznych białostockich obchodach: Święto Niepodległości. Nabożeństwa, pokazy wojskowe, biegi i koncert w ramach obchodów
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl