Rocznicę wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców mieszkańcy będą mogli uczcić w dwóch miejscach. Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada. Pół godziny później odbędą się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Wezmą w nich udział m.in. kombatanci, służby mundurowe i władze miasta. Złożą kwiaty, zapalą znicze.
W piątek, oprócz oficjalnych uroczystości, odbędzie się test wiedzy o historii Białegostoku. Rozpocznie się on o godz. 17.00 w kinie Forum. Na uczestników będzie czekało 30 pytań dotyczących dziejów Białegostoku, zarówno tych najdawniejszych, jak i współczesnych.
Przyjęło się, że po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległości w dniu 11 listopada 1918 r. - gdy zakończyła się I wojna światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad wojskiem. Proces formowania się państwowości był jednak dużo dłuższy i skomplikowany. Tak było chociażby w przypadku Białegostoku. W tym przejściowym okresie dochodziło do wielu grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 r. do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później wkroczyły tu oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.
Więcej o historii wyzwolenia:
11 listopada - rocznica nie dla Białegostoku
ewelina.s@bialystokonline.pl