Należy podkreślić, że 1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych, a nie jak powszechnie uznaje się - Święto Zmarłych. 1 listopada to święto zadumy i refleksji nad odchodzeniem i śmiercią. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.
W dniu Wszystkich Świętych, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny, 2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami, dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan, to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych. Z tymi świętami związany jest ogień – symbol pamięci, wdzięczności, modlitwy.
Dzień 1 listopada był dniem wolnym od pracy, również w czasach PRL-u, ale kładziono nacisk na świecki charakter i nazywano je Świętem Zmarłych.
1 i 2 listopada prowadzone są często kwesty na cmentarzach, które mają na celu zebrać fundusze na renowację starych, zniszczonych grobów. Odbywają się także liczne spotkania np. śpiewacze pieśni pogrzebowych, by w symboliczny sposób wspominać tych, co odeszli.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl