ZUS wysyłał listy do swoich klientów
ZUS zajmował się w ostatnim czasie m.in. wysyłką listów, w których znajdowała się Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego. W sumie przekazano ich 18,5 mln. Ostatnia korespondencja powinna niebawem trafić do klientów ZUS.
- Wysyłka Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego to jedna z największych, jeżeli nie największa, akcja wysyłkowa w naszym kraju. Fakt, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych kończy ją przed terminem i to trzy tygodnie przed terminem jest dowodem na pełen profesjonalizm naszej instytucji – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS i dodaje: - Standard instytucji zaufania publicznego, poza bieżącą i bezpośrednią obsługa klientów, budują także tego typu akcje informacyjno-edukacyjne, bo taką właśnie akcją jest wysyłka IOSKU.
We wtorek (13.08) ZUS przekazał na Pocztę Polską ostatnią transzę 200 tysięcy listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Łącznie urząd wysłał 18,5 mln nieco ponad 2 mln osób odebrało IOSKU drogą elektroniczną, za pośrednictwem własnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Akcja wysyłki listów, zgodnie z planem, miała zakończyć się 31 sierpnia.
- Teraz najważniejsze jest to, żeby nasi klienci przeczytali list, a nie odłożyli go na bok. Ten list zawiera bowiem bardzo istotne informacje o przyszłości naszych klientów, przyszłości emerytalnej. Nikt za nas tej przyszłości nie zbuduje, ważne więc by tą przyszłość starać się kształtować. Ten list ma m.in. służyć temu celowi – mówi prof. Gertruda Uścińska.
Co zawiera korespondencja?
Przekazana informacja o stanie konta w ZUS odwzorowuje stan naszych finansów na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na 31 grudnia 2018 r. i obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 r. Warto podkreślić, iż w kwotach tych uwzględniono już tegoroczną czerwcową waloryzację ze wskaźnikiem 109,2%. Klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS dowiedzą się z listu również jak wygląda stan ich subkonta. Obok kwoty ogólnej, stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame.
Każdy ubezpieczony, który ma minimum 35 lat otrzyma informację o Stanie Konta Ubezpieczonego oraz symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Warto przypomnieć, iż urząd stosuje 2 warianty takich wyliczeń. Pierwszy z nich uwzględnia dalszą pracę, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Z kolei drugi zakłada, iż kończymy już aktywność zawodową i więcej nie odkładamy składem.
- Pamiętajmy przy tym, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej – mówi rzeczniczka ZUS.
justyna.f@bialystokonline.pl